Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Използването на стандартен XHTML код за структуриране на информацията и на CSS за оформяне на външния вид звучи като страхотно добра идея на теория, но как стои въпросът в реалния живот? Ето една статия, която доказва преимуществата на уеб стандартите в практиката като за пример реконструира полулярния сайт Slashdot.
Все още не знаете дали да използвате XHTML или не? Все още не знаете какво означава XHTML? Искате да се разберете как да се оправите в цялата тази бъркотия от препоръки, стандарти, технологии и т.н.. Тази статия ще ви помогне да намерите правилния отговор и да поемете по верния път.
Преходът от HTML към XHTML е лесен и напълно безболезнен. Единственото, което трябва да направите е да научите няколко прости правила. В замяна получавате много повече. Тази статия ще ви запознае с всичко, което някога сте искали да знаете за XHTML - теория, практика и още нещо.
XML е Евродоларът на Интернет. Както XML, така и Еврото превръщат хаоса в ред; те предлагат неоспорими и разнообразни предимства; и двете имат за цел да променят начина, по който работим. Честно казано - и двете плашат хората до смърт.
Тази статия хвърля предварителен поглед върху XHTML 2.0. Чрез различни примери ще надникнем в новите възможности на езика и ще можем още днес да предвкусим онова, което ни чака в (близко) бъдеще. С тази препоръка W3C прави решителна крачка напред и смело изгаря мостовете зад гърба си.
Свикнахме да правим сайтовете си съвместими със всякакви по-стари версии на браузърите. Изскубахме много коси и изгризахме много нокти. Но това не може и не трябва да продължава вечно, просто защото никой няма време и пари за подобно разхищение. Джефри Зелдман отбелязва точно симптомите на проблема и уверено дава противоотровата - "уеб стандартите".
С развитието на интернет технологиите все по-актуален става въпросът за представянето на един и същи документ в различни форми и формати. Чрез разделянето на съдържанието (XML) от формата (XSL) много от тези проблеми могат да отпаднат. Но как и защо всъщност става всичко това?
Декларацията за Вида на Документа или DOCTYPE казва на браузъра по какъв начин да покаже вашата страница. Когато този DOCTYPE e неверен или просто липсва, браузърът не показва страницата по начина, по който бихте искали. Ето един полезен списък с правилните DOCTYPEs, съставен от Джефри Зелдман.
Колко от нас имат предвид хората с физически недостатъци, когато създават сайтове? Колко от нас знаят как се правят достъпни за такива потребители сайтове? Отдавна е дошло времето да се съобразяваме и с това. Защото е важно. И не е толкова трудно. Просто е въпрос на желание и малко знание. Знанието от нас...
Статиите в Groove Manifesto са разделени на следните категории:
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)