ISSN 1312-0379

Главна > Статии

СТАТИИ.

Подреди статиите по:
Дата на добавяне | Автор | Заглавие

Брой статии:
Всички | 10 | 20

Правилната информация (Джарид Спуул)

Ако някога ви е спохождало онова неприятно чувство на неспокойствие преди да започнете работа по даден проект, но не сте знаели на какво се дължи, трябва да се запознаете с тези десет признака. Защото когато някой ден при вас дойде нов клиент и след като го изслушате внимателно си спомните за тази статия, ще е добре да помислите два пъти преди да започнете работа с него.

Навигационна слепота (Хенрик Олсен)

Повечето проекти за разработка на уеб сайтове полагат големи усилия за дизайна на навигационните инструменти. Факт е обаче, че хората имат склонността да пренебрегват тези инструменти. Те се обзети от мисълта да постигнат онова, за което са дошли и просто кликат върху връзките или пък натискат Back бутона, за да стигнат там.

Препоръки за визуализиране на връзките (Якоб Нийлсен)

Начинът, по който оформяте външния вид на връзите в сайта си е от решаващо значение за ползваемостта. Следването на препоръките за ползваемост при оформяне на връзките на вашия сайт ще улесни много потребителите, когато се опитват да разберат какво могат да направят на всяка страница и ще намали вероятността да пропуснат важни връзки.

Как четат потребителите в Мрежата (Якоб Нийлсен)

Докато пишете поредните два тома от автобиографията си с мисълта на следващия ден да ги качите на сайта си, потребителите имат да свършат хиляди други задачи. Ето защо те няма да прочетат всичко. Какво, как, защо и колко ще прочетат? Как да пишем по-качествен текст за Мрежата? Якоб Нийлсен знае.

Писане на текст за Mрежата (Крофорд Килиън)

Интернет е идеалното място за публикуване на всякакъв вид материали. Далеч не всички текстове, които могат да се намерят са достаъчно добре написани. Професор Килиан обяснява кои са трите фактора, които правят един текст в мрежата удобен и приятен за четене.

Десетте най-големи грешки в уеб дизайна през 2002 година (Якоб Нийлсен)

Докато Мрежата продължава да се разраства, уеб сайтовете продължават да измислят начини да дразнят потребителите. Следват десет грешки на дизайна през 2002 година, които са особено "добро" наказание за потребителите и костват много на собствениците на сайтове.

Тегли му една... марка (Джефри Зелдман)

Изграждането на един успешен сайт започва със създаване на една идентичност, с прокарване на някакви характерни черти, които ще го отличават от милионите други сайтове. Джефри Зелдман излага своето виждане по въпроса.

Дизайн за търсачки и звезди (Шърли Кайзер)

Върху посещаемостта на сайтовете действат няколко фактора. Един от тях е доколко страниците ви са пригодени към търсачките. Това е важно, защото хората откриват сайтовете ви предимно чрез търсещите машини. Тук ще разберете как да оптимизирате страниците, така че да се откриват бързо, лесно и най-важното - винаги, когато трябва.

Бележка за българските уеб разработчици (Виктор Любенов)

В тази кратка статия ще разберете какво има да ви каже един от малкото слепи българи, които имат достъп до интернет. Ако го чуете ще бъде от полза не само за него, но и за всички останали наши сънародници, чиито физически недостатъци им пречат да използват пълните възможности на мрежата.

Психология на навигацията (Джеси Джеймс Джарет)

Когато вземат решение дали да кликнат върху дадена връзка или не, потребителите вземат под внимание три неща - езика, външния вид и разположението на връзката. Въз основа на тези три критерия те изграждат в съзнанието си предварително изображение на страницата, която очакват да се отвори. Можем да им въздействаме при вземането на навигационни решения чрез няколко инструмента.

Физиологически основи на възприятието: Съотношения (Виктор Вязьминов)

Отношенията между елементите в една визуална композиция играят ключова роля при оформянето на впечатлението на зрителя. Ето защо е важно да се познава логиката на създаване на такива съотношения.

Цветът в уеб дизайна (Дмитрий Кирсанов)

Цветовете са основен елемент на дизайна в мрежата. Разбирането за това какво представляват те и как могат да се употребяват ефективно е едно от най-важните качества на добрия дизайнер. Тази статия покрива много от основните понятия и практики в използването на цветове специално в уеб дизайна.

Тайните на добрия хипертекст (Артемий Лебедев)

Ако четете това, то вече знаете какво хипервръзка. И тези, които правят сайтове също знаят, какво е това. Само че много малко от тях знаят как да слагат връзки правилно. Учебниците по HTML заобикалят страничния въпрос, къде точно трябва да се правят връзквръзки и колко на брой трябва да са те.

Наследството на Ваневар Буш (Ерин Малоне)

Ваневар Буш е провъзгласяван за концептуалния създател на хипертекста, поставяйки основите на идеята за това, което днес наричаме "хипервръзка". И това се случва 30 години преди изобретяването на персоналния компютър и 50 години преди Мрежата да се превърне в обществен феномен.

Десет правила за по-добра ползваемост на главната страница (Якоб Нийлсен)

Главната страница на корпоративния сайт е лицето на компанията пред света и отправна точка за повечето потребители. Подобряването на главната страница увеличава бизнес стойността на сайта и затова следването на тези препоръки си струва инвестицията.

Достъпният дизайн (Анитра Павка)

Колко от нас имат предвид хората с физически недостатъци, когато създават сайтове? Колко от нас знаят как се правят достъпни за такива потребители сайтове? Отдавна е дошло времето да се съобразяваме и с това. Защото е важно. И не е толкова трудно. Просто е въпрос на желание и малко знание. Знанието от нас...

Къде гледат читателите в Мрежата? (Якоб Нийлсен)

Точно там където най-малко очакват графичните дизайнери. Хората гледат текста и то не целия текст. Отново Якоб Нийлсен прави анализ върху начина, по който потребителите разглеждат една страница. Той е човекът, който може да каже как да улесним потребителите в "лова" им за информация.

Дизайн за потребителя (Раиса Катц-Хаас)

Основната цел на дизайна е да помага на потребителите да свършат работата си. Ето защо потребителят е онзи, около който се гради всичко. Намирайки отговори на въпросите, касаещи потребителите и техните задачи и цели, а после използвайки наученото, за да разработваме сайтове ние всъщност правим дизайн за потребителя, а не за самите себе си. Няколко правила в търсенето на отговорите.

Текстът в Интернет (Евгени Динев)

Ако се чудите какво означвата всички онези термини и сложни думи в английския, които се използват толкова много когато става въпрос до типография, то това е вашата статия. Обяснени са значението и начините за работа с отделните характеристики на шрифта.

Десет добри дела в уеб дизайна (Якоб Нийлсен)

Якоб Нийлсен обяснява какво е добре да се прави, когато се проектира нов сайт. Ако свършите тези десет дела, потребителите ви ще са много по-доволни и няма да избягат в сайта на конкурента.