Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Когато създавате сайт с CSS, несъмнено ще се сблъскате с много чудновати проблеми. И почти винаги ще си биете главата в стената отново и отново. Тази статия е опит за улесняване на дизайнерския процес и с нея се осигурява бърз справочник за случаите, в които се натъквате на трудности.
Използването на стандартен XHTML код за структуриране на информацията и на CSS за оформяне на външния вид звучи като страхотно добра идея на теория, но как стои въпросът в реалния живот? Ето една статия, която доказва преимуществата на уеб стандартите в практиката като за пример реконструира полулярния сайт Slashdot.
Йерархия на правилата в CSS - за маниаци.
Йерархия на правилата в CSS.
Класове. Контекстуални селектори. Коментари.
Как могат да се добавят стилове към HTML документа?
Първи стъпки. Деца и родители.
Започвам съставянето на първото пълно ръководство за CSS, което може да се открие на български език. Тук се раглеждат както основните въпроси свързани с cascading stylesheets, така и тънкости за напреднали разработчици. Първа част: Въведение
Все още не знаете дали да използвате XHTML или не? Все още не знаете какво означава XHTML? Искате да се разберете как да се оправите в цялата тази бъркотия от препоръки, стандарти, технологии и т.н.. Тази статия ще ви помогне да намерите правилния отговор и да поемете по верния път.
Преходът от HTML към XHTML е лесен и напълно безболезнен. Единственото, което трябва да направите е да научите няколко прости правила. В замяна получавате много повече. Тази статия ще ви запознае с всичко, което някога сте искали да знаете за XHTML - теория, практика и още нещо.
CSS предоставя огромни възможности за контрол върху шрифтовете във вашите сайтове. За съжаление обаче някои от тях не работят в повечето браузъри. В тази статия Зелдман ще ви обясни кое работи във всеки браузър. Истинска класика.
XML е Евродоларът на Интернет. Както XML, така и Еврото превръщат хаоса в ред; те предлагат неоспорими и разнообразни предимства; и двете имат за цел да променят начина, по който работим. Честно казано - и двете плашат хората до смърт.
Първата статия в новата поредица публикации на Groove Manifesto, която има за цел да покаже нуждата, ползата и начините за постигане на достъпност на сайтовете. Николай Колев разказва как направи своя сайт достъпен в няколко лесни (както ще видим) стъпки. Разгледайте примерите и не се колебайте да ги използвате.
Тази статия хвърля предварителен поглед върху XHTML 2.0. Чрез различни примери ще надникнем в новите възможности на езика и ще можем още днес да предвкусим онова, което ни чака в (близко) бъдеще. С тази препоръка W3C прави решителна крачка напред и смело изгаря мостовете зад гърба си.
Свикнахме да правим сайтовете си съвместими със всякакви по-стари версии на браузърите. Изскубахме много коси и изгризахме много нокти. Но това не може и не трябва да продължава вечно, просто защото никой няма време и пари за подобно разхищение. Джефри Зелдман отбелязва точно симптомите на проблема и уверено дава противоотровата - "уеб стандартите".
Статия, която се демонстрират на практика многобройните възможности за използване на XML. Ако досега сте се чудили, защо всички наоколо са толкова възхитени от XML и си мислите, че това е напълно безполезен нов език за учене, то това четиво ще разпръсне всичките ви съмнения. Вижте как от един XML документ се получават файлове в най-различни формати.
С развитието на интернет технологиите все по-актуален става въпросът за представянето на един и същи документ в различни форми и формати. Чрез разделянето на съдържанието (XML) от формата (XSL) много от тези проблеми могат да отпаднат. Но как и защо всъщност става всичко това?
Декларацията за Вида на Документа или DOCTYPE казва на браузъра по какъв начин да покаже вашата страница. Когато този DOCTYPE e неверен или просто липсва, браузърът не показва страницата по начина, по който бихте искали. Ето един полезен списък с правилните DOCTYPEs, съставен от Джефри Зелдман.
Ако доскоро Flash на Macromedia беше единствения вариант за представяне на векторни графики и анимации в мрежата, то сега вече имаме и достоен конкурент - SVG. Какво представлява SVG, какви са неговите предимства и за какво може да се използва?
Богатите стават все по-богати, бедните - все по-бедни, а както знаем информацията е най-голямото богатство в наши дни. Един манифест за по-добър свят отправен към всички български уеб разработчици. Ще ви ориентира защо всичко това толкова важно и защо всички трябва да се интересуват от проблемите на достъпността в Интернет.
Статия пълна с полезни съвети, трикове и техники за работа с Cascading Style Sheets. Те ще ви научат как да правите неща, които преди сте смятали за невъзможни. Всъщност всичко е далеч по-просто отколкото изглежда.
Статията, която ще ви помогне да разберете не само защо трябва да използвате стандартите в мрежата, но и как. Безценни съвети от Джефри Зелдман, който описва как е променил точно е постигнал съвместимостта със стандартите в A List Apart.
Знаете ли, че браузърите версия 4.0 не работят. Те не са съвместими със стандартите в мрежата и затова пречат на нейното развитие. Защо трябва да ги захвърлим и да започнем да правим сайтове, които наистина разделят оформлението от съдържанието говори един от основателите на The Web Standards Project - Джефри Зелдман.
Web Standards Project предлага да изхвърлим скапаните стари браузъри и да отворим очи за истинската мрежа. Как ще стане това обяснява Георги Варзоновцев.
Джон Алсъп разказва за това как се роди нашата нова медия и за това как да я отглеждаме пълноценно.
Статиите в Groove Manifesto са разделени на следните категории:
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)