Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Повечето проекти за разработка на уеб сайтове полагат големи усилия за дизайна на навигационните инструменти. Факт е обаче, че хората имат склонността да пренебрегват тези инструменти. Те се обзети от мисълта да постигнат онова, за което са дошли и просто кликат върху връзките или пък натискат Back бутона, за да стигнат там.
Начинът, по който оформяте външния вид на връзите в сайта си е от решаващо значение за ползваемостта. Следването на препоръките за ползваемост при оформяне на връзките на вашия сайт ще улесни много потребителите, когато се опитват да разберат какво могат да направят на всяка страница и ще намали вероятността да пропуснат важни връзки.
Какво е ползваемост? Как, кога и къде може да се подобри? Защо трябва да ви интересува? Този кратък преглед дава отговори на основните въпроси свързани с ползваемостта.
Докато пишете поредните два тома от автобиографията си с мисълта на следващия ден да ги качите на сайта си, потребителите имат да свършат хиляди други задачи. Ето защо те няма да прочетат всичко. Какво, как, защо и колко ще прочетат? Как да пишем по-качествен текст за Мрежата? Якоб Нийлсен знае.
Списък от десет съвета, съставен въз основа на препоръките на най-добрите дизайнери, разработчици и експерти по ползваемост, използващи Macromedia Flash. Или как да устоим на изкушението да поставим куриера преди съобщението, което носи.
Докато Мрежата продължава да се разраства, уеб сайтовете продължават да измислят начини да дразнят потребителите. Следват десет грешки на дизайна през 2002 година, които са особено "добро" наказание за потребителите и костват много на собствениците на сайтове.
Без навигация не може, но прекалено много навигация също не е добре. Истината както обикновено е някъде по средата. Якоб Нийлсен изказва мнение относно това, кои навигационни елементи са полезни за потребителите и кои биват просто пренебрегвани, съответно на кои трябва да се наблегне при създаването на дизайна и кои влошават ползваемостта.
Contingency дизайнът или дизайнът на непредвидените случаи е сравнително ново поле за изследване. Казано по-просто това е дизайн на случаите, когато нещата се объркват. И ако при такива кризисни моменти сайтът успее да помогне на посетителя, то e много по-вероятно посетителят да се превърне в клиент. Но как можем да планираме най-лошото?
Много често, при работата ни с компютър възникват грешки. При такива ситуации софтуерът дава съответното съобщение във вид на диалогова кутия. С уеб сайтовете нещата не седят това и затова има нужда от някои правила, спазването на които означва по-висока ефективност на съобщенията за грешка, по-малко объркване за потребителите.
Интернет расте и расте. Много страници, работили преди години, сега не съществуват. Първо, може страницата да е била създадена за кратко. Второ, може би просто са я махнали защото е била безполезна. Трето, може да се е преместила на друг адрес. Във всички тези случаи вие би трябвало да видите в прозореца на браузъра съобщение за това, че страницата не е намерена и въобще няма намерение да бъде намерена. Има няколко основни правила, които трябва да се спазват при изработването на страницата с това съобщение.
Много често дизайнерите прилагат едно просто правило за определяне броя на елементите в навигационното меню. То гласи, че е най-добре елементите да бъдат (7±2). Но използването му не винаги е оправдано и уместно. Време да научим защо това е така и какви всъщност са принципите за определяне на броя елементи в менюто и въобще вида на навигацията.
Главната страница на корпоративния сайт е лицето на компанията пред света и отправна точка за повечето потребители. Подобряването на главната страница увеличава бизнес стойността на сайта и затова следването на тези препоръки си струва инвестицията.
Точно там където най-малко очакват графичните дизайнери. Хората гледат текста и то не целия текст. Отново Якоб Нийлсен прави анализ върху начина, по който потребителите разглеждат една страница. Той е човекът, който може да каже как да улесним потребителите в "лова" им за информация.
Често падащите менюта се изпозлват като средство за навигация. Трябва ли към тях да се добавя допълнителен бутон, който да активира избора на потребителя или пък потребителят автоматично да бъде пренасочван след като избере желаната опция? Кой от двата подхода увеличава ползваемостта?
Основната цел на дизайна е да помага на потребителите да свършат работата си. Ето защо потребителят е онзи, около който се гради всичко. Намирайки отговори на въпросите, касаещи потребителите и техните задачи и цели, а после използвайки наученото, за да разработваме сайтове ние всъщност правим дизайн за потребителя, а не за самите себе си. Няколко правила в търсенето на отговорите.
Често използването на търсенето в сайта е последната възможност на потребителите да свършат работата, за която са дошли при вас. Вашата задача е да им го покажете максимално ясно и да им помогнете да го използват най-ефективно.
Вероятно всеки от вас поне веднъж се е чудил какъв трябва да е броят на подменютата в едно навигационно меню. Отговорът е в тази статия и наистина е защитен убедително.
Flash е все по-популярен. Flash създава големи проблеми пред ползваемостта. Защо все още е рано да се използва Flash, при създаване на сайтове предназначени за широка аудитория?
Когато дизайнерите видят как потребителите работят с техните сайтове, те често изпадат в ужас. Потребителят натиска всяко едно копче върху екрана, с изключение на това, което води до правилния отговор. Кой е виновен?
дно изследване, което има за цел да разбере къде потребителите очакват да са разположени обичайните елементи на една уеб страница (навигация, търсене по сайта, банери). Резултатите ще ви помогнат да правите по-интуитивни интерфейси за вашите сайтове.
Според статистиката повече от половината потребители на мрежата използват резолюция 800х600. Ето защо повечето дизайнери си мислят, че е достатъчно страницата им да изглежда добре при такава резолюция. Това обаче не винаги е достатъчно и често се оказва грешна практика. Защо става така? Как да се справим с проблема?
Най-важното нещо за един сайт са потребителите. Няма потребители - няма сайт. Повечето сайтове имат някаква цел, потребителите - също. В тази статия ще разберете как желанията и на двете страни могат да съвпаднат.
Якоб Нийлсен обяснява какво е добре да се прави, когато се проектира нов сайт. Ако свършите тези десет дела, потребителите ви ще са много по-доволни и няма да избягат в сайта на конкурента.
Има някои неща, които правят сайта ви неудобен и труден за ползване. За да можете да ги избягвате ще трябва да разберете кои са най-главните от тях, а след това да измислите как да се справите с проблемите предизвикани от тях. Ще ви помогне Якоб Нийлсен - гуруто на удобните сайтове.
Понякога колкото и да се опитваме да създадем добър дизайн нещо ни пречи. И тогава започваме да го замаскираме с нови и нови неща. Това води до още по-голямо объркване и недоспиване. В такива случаи е по-добре да започнем наново или да махнем всичко, което не е абсолютно необходимо.
Статиите в Groove Manifesto са разделени на следните категории:
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)