Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Ако някога ви е спохождало онова неприятно чувство на неспокойствие преди да започнете работа по даден проект, но не сте знаели на какво се дължи, трябва да се запознаете с тези десет признака. Защото когато някой ден при вас дойде нов клиент и след като го изслушате внимателно си спомните за тази статия, ще е добре да помислите два пъти преди да започнете работа с него.
Тревожите се. Нещо не е наред с този нов проект. Но какво? Може би някой от тези десет признака ще ви прозвучат познато. Ако това е така, ще е добре да помислите два пъти преди наистина да започнете работа с него.
Есе за празното пространство и предпазването от създаването на прекалено много дизайн, когато е всъщност необходим само малко или дори никакъв дизайн.
Повечето проекти за разработка на уеб сайтове полагат големи усилия за дизайна на навигационните инструменти. Факт е обаче, че хората имат склонността да пренебрегват тези инструменти. Те се обзети от мисълта да постигнат онова, за което са дошли и просто кликат върху връзките или пък натискат Back бутона, за да стигнат там.
Начинът, по който оформяте външния вид на връзите в сайта си е от решаващо значение за ползваемостта. Следването на препоръките за ползваемост при оформяне на връзките на вашия сайт ще улесни много потребителите, когато се опитват да разберат какво могат да направят на всяка страница и ще намали вероятността да пропуснат важни връзки.
Когато създавате сайт с CSS, несъмнено ще се сблъскате с много чудновати проблеми. И почти винаги ще си биете главата в стената отново и отново. Тази статия е опит за улесняване на дизайнерския процес и с нея се осигурява бърз справочник за случаите, в които се натъквате на трудности.
Мрежата е залята от стерилни дизайнерски решения. На практика е невъзможно да отличиш сайтовете на Hewlett-Packard, IBM, Dell, Microsoft и безброй други един от друг (подобно оформление, подобна цветова гама). Някой може да каже, че подобна сходност тази еднаквост прави използването на Мрежата по-лесно, заради стандартизирането на интерфейсите, но истината е, че подобни сайтове предлагат на своите потребители рутинно изживяване и не могат да създадат положителна връзка със своята аудитория.
Използването на стандартен XHTML код за структуриране на информацията и на CSS за оформяне на външния вид звучи като страхотно добра идея на теория, но как стои въпросът в реалния живот? Ето една статия, която доказва преимуществата на уеб стандартите в практиката като за пример реконструира полулярния сайт Slashdot.
Какво е ползваемост? Как, кога и къде може да се подобри? Защо трябва да ви интересува? Този кратък преглед дава отговори на основните въпроси свързани с ползваемостта.
Йерархия на правилата в CSS - за маниаци.
Йерархия на правилата в CSS.
Класове. Контекстуални селектори. Коментари.
Как могат да се добавят стилове към HTML документа?
Първи стъпки. Деца и родители.
Започвам съставянето на първото пълно ръководство за CSS, което може да се открие на български език. Тук се раглеждат както основните въпроси свързани с cascading stylesheets, така и тънкости за напреднали разработчици. Първа част: Въведение
Докато пишете поредните два тома от автобиографията си с мисълта на следващия ден да ги качите на сайта си, потребителите имат да свършат хиляди други задачи. Ето защо те няма да прочетат всичко. Какво, как, защо и колко ще прочетат? Как да пишем по-качествен текст за Мрежата? Якоб Нийлсен знае.
Интернет аудиторията се разраства непрекъснато. Новите потребители често се препъват в сайтове, които са неразбираеми за тях, в термини които са безсмислени за тях и т.н. Как се правят по-приятелски настроени към начинаещите сърфисти сайтове?
Интернет е идеалното място за публикуване на всякакъв вид материали. Далеч не всички текстове, които могат да се намерят са достаъчно добре написани. Професор Килиан обяснява кои са трите фактора, които правят един текст в мрежата удобен и приятен за четене.
Wизуалната архитектура е много важно нещо при създаването на визуална информация и балансирането на взаимоотношенията между отделните елементи на дизайна.
Списък от десет съвета, съставен въз основа на препоръките на най-добрите дизайнери, разработчици и експерти по ползваемост, използващи Macromedia Flash. Или как да устоим на изкушението да поставим куриера преди съобщението, което носи.
Какво е играта? Набор от правила, крайна цел и играчи. Тя е процес, който завършва с победа. По време на игра човек използва най-творческите си качества. Защо да не превърнем дизайна в игра и да видим какво ще се получи? Легендарният Пол Ренд нахвърля няколко мисли и предложение по въпроса.
Всяка уеб страница се състои от множество елементи, а всеки елемент има конкретни визуални характеристики (цвят, текстура, форма, ориентация и размер) и се намира в определени взаимоотношения с останалите. Разбирайки същността на тези характеристики и взаимоотношения, ние можем да изградим ефективна визуална организация и по този начин да водим потребителите из страницата.
Докато Мрежата продължава да се разраства, уеб сайтовете продължават да измислят начини да дразнят потребителите. Следват десет грешки на дизайна през 2002 година, които са особено "добро" наказание за потребителите и костват много на собствениците на сайтове.
Изграждането на един успешен сайт започва със създаване на една идентичност, с прокарване на някакви характерни черти, които ще го отличават от милионите други сайтове. Джефри Зелдман излага своето виждане по въпроса.
Ако имате сайт, който разчита основно на съдържание създавано от самите му потребителите, вероятно ще ви бъде интересно да разберете, как да ги мотивирате да започнат да ви работят с вас и за вас. Ако успеете ще имате една далеч по-жизнена и интересна система, която ще бъде полезна както за вас, така и за потребителите.
Големият човек се познава по малките неща казва Плутарх. Опитните уеб разработчици знаят друго: Големият сайт се познава по URL-те. Някои адреси са по-добри от други. Ефектът на адреса върху ползваемостта и дизайна.
Все още не знаете дали да използвате XHTML или не? Все още не знаете какво означава XHTML? Искате да се разберете как да се оправите в цялата тази бъркотия от препоръки, стандарти, технологии и т.н.. Тази статия ще ви помогне да намерите правилния отговор и да поемете по верния път.
Преходът от HTML към XHTML е лесен и напълно безболезнен. Единственото, което трябва да направите е да научите няколко прости правила. В замяна получавате много повече. Тази статия ще ви запознае с всичко, което някога сте искали да знаете за XHTML - теория, практика и още нещо.
CSS предоставя огромни възможности за контрол върху шрифтовете във вашите сайтове. За съжаление обаче някои от тях не работят в повечето браузъри. В тази статия Зелдман ще ви обясни кое работи във всеки браузър. Истинска класика.
Върху посещаемостта на сайтовете действат няколко фактора. Един от тях е доколко страниците ви са пригодени към търсачките. Това е важно, защото хората откриват сайтовете ви предимно чрез търсещите машини. Тук ще разберете как да оптимизирате страниците, така че да се откриват бързо, лесно и най-важното - винаги, когато трябва.
МЕТА таговете са важно средство за контрол върху поведението на браузъра. От друга страна те могат да бъдат много полезни за оптимизирането на страниците за търсачките. Това е списък с важните и разпространени МЕТА тагове, които се срещат из мрежата.
В тази кратка статия ще разберете какво има да ви каже един от малкото слепи българи, които имат достъп до интернет. Ако го чуете ще бъде от полза не само за него, но и за всички останали наши сънародници, чиито физически недостатъци им пречат да използват пълните възможности на мрежата.
Когато вземат решение дали да кликнат върху дадена връзка или не, потребителите вземат под внимание три неща - езика, външния вид и разположението на връзката. Въз основа на тези три критерия те изграждат в съзнанието си предварително изображение на страницата, която очакват да се отвори. Можем да им въздействаме при вземането на навигационни решения чрез няколко инструмента.
Средата е онова визуално пространство, което образуват текстът и оформлението на страницата. Могат да се използват различни прийоми, чрез които средата ще помогне на вашия дизайн да достигне по-лесно до зрителите, т.е. съобщението ви ще бъде още по-ефективно.
Отношенията между елементите в една визуална композиция играят ключова роля при оформянето на впечатлението на зрителя. Ето защо е важно да се познава логиката на създаване на такива съотношения.
Човешкият мозък има определени особености при възприемането на околната среда, които трябва да се помнят при създаването на визуални творби. Той има способността да концентрира вниманието върху определни обекти и да игнорира неинтересуващите го. Тази склонност се подчинява на определни закономерности, който би било просто глупаво да не знаете и да не използвате в своите страници, за да привлечете внимание.
Нали знаете защо светофарът свети в червено, когато трябва да спрете? За да ви стресне, да ви предупреди, да ви привлече вниманието. Червеното обаче не е единственият цвят, който ни въдейства. В тази статия ще разберете как ни въздействат различните цветове, за да можете да ги ползвате по-рационално в своите сайтове.
Цветовете са основен елемент на дизайна в мрежата. Разбирането за това какво представляват те и как могат да се употребяват ефективно е едно от най-важните качества на добрия дизайнер. Тази статия покрива много от основните понятия и практики в използването на цветове специално в уеб дизайна.
Шрифтовете, правени от известни дизайнери. Дизайнерите, правещи известни шрифтове. Има някои имена в света на типографията, които отдавна са се превърнали в легенда. Как и защо е станало това?
Когато попитали Джеки Чан, как е изработил своя така уникален стил той отговорил: “Гледах много касети с Брус Ли, наблюдавах го много внимателно и след това правех диаметрално противоположни движения”. Ако Джеки Чан беше уеб дизайнер, неговият сайт щеше д
Адам Шумахер обяснява защо клиентите се примиряват с лошото качество, което им предлагат слабите уеб дизайнери. В тази статия ще научите как да се справите с конкуренцията на вашето съседче петокласник, което си мисли, че може да прави сайтове.
Не. В заглaвието няма грешка. Ако сте се сетили за онзи прочут принцип, гласящ точно обратно - време е да спрете да се впрягате толкова много за глупсоти и да погледнете проблема и от друга гледна точка; не е трудно. В края на краищата, всички сме както к
Подробна инструкция, която ще ви помогне да направите уникална 404 страница за своя сайт.
XML е Евродоларът на Интернет. Както XML, така и Еврото превръщат хаоса в ред; те предлагат неоспорими и разнообразни предимства; и двете имат за цел да променят начина, по който работим. Честно казано - и двете плашат хората до смърт.
Ако имате намерение да правите сайт, който ще бъде обновяван, променян или архивиран често, то ще е добре да обмислите неговата организация внимателно и то още от самото начало. В тази статия ще научите как да организирате файловете и директориите на сайт
Хората използват Мрежата, за да купуват неща, да намират информация, да усатновяват контакти и се впечатляват само, когато могат успешно да купуват неща, да намират информация и да установяват контакти. Понякога дизайнерите само им се пречкат в краката със своите красиви завъртулки и финтифлюшки. Или не?
Между традиционните медии и Интернет има както прилики, така и разлики. Ако разберем какви точно са те, ще можем да използваме добрите черти на старото, за да създадем едно още по-блестящо ново.
Знаем ли какво е добър дизайн и за какво служи той? Мнозина смятат, че щом нещо изглежда добре, то дизайнът е постигнал целта си. И в крайна сметка имаме ли нужда от добрия дизайн?
Всеки проект по създаването на сайт посреща редица изисквания и се съобразява с различни ограничения. Често голяма част от тях се задават от клиента във вреда на дизайна и потребителите. Как можем да избегнем негативното влияние на клиента, като едновременно с това удовлетворим желанията му?
Първата статия в новата поредица публикации на Groove Manifesto, която има за цел да покаже нуждата, ползата и начините за постигане на достъпност на сайтовете. Николай Колев разказва как направи своя сайт достъпен в няколко лесни (както ще видим) стъпки. Разгледайте примерите и не се колебайте да ги използвате.
Изказване на Стефан Загмайстер - човекът спечелил почти всички международни награди за дизайн - на конгреса на Американския институт за графични изкуства.
Цветът е основна част от повечето изображения. В тази статия се говори за основните начини, по които той може да бъде използван като носител на информация.
Една от първите ни задачи, когато се заемем с редизайна на даден сайт и / или вкарването на съдържанието му в база данни е да разберем какво и колко всъщност е то. Описването на наличната информация се нарича инвентаризация на съдържанието и се явява източник на много ценни сведения. Тази статия показва как на практика може да бъде осъществен този процес. И не забравяйте да свалите примерния Excel файл.
Тази статия хвърля предварителен поглед върху XHTML 2.0. Чрез различни примери ще надникнем в новите възможности на езика и ще можем още днес да предвкусим онова, което ни чака в (близко) бъдеще. С тази препоръка W3C прави решителна крачка напред и смело изгаря мостовете зад гърба си.
Свикнахме да правим сайтовете си съвместими със всякакви по-стари версии на браузърите. Изскубахме много коси и изгризахме много нокти. Но това не може и не трябва да продължава вечно, просто защото никой няма време и пари за подобно разхищение. Джефри Зелдман отбелязва точно симптомите на проблема и уверено дава противоотровата - "уеб стандартите".
Без навигация не може, но прекалено много навигация също не е добре. Истината както обикновено е някъде по средата. Якоб Нийлсен изказва мнение относно това, кои навигационни елементи са полезни за потребителите и кои биват просто пренебрегвани, съответно на кои трябва да се наблегне при създаването на дизайна и кои влошават ползваемостта.
Contingency дизайнът или дизайнът на непредвидените случаи е сравнително ново поле за изследване. Казано по-просто това е дизайн на случаите, когато нещата се объркват. И ако при такива кризисни моменти сайтът успее да помогне на посетителя, то e много по-вероятно посетителят да се превърне в клиент. Но как можем да планираме най-лошото?
Създаването на един сайт е достатъчно сложен процес. Колкото по-голям, толкова по-сложен. Предварителното планиране на целият този процес е стъпката, която ви гарантира ако не безпроблемно, то поне много по-спокойно преминаване през трудностите, които ще се изпречват на пътя ви.
Статия, която се демонстрират на практика многобройните възможности за използване на XML. Ако досега сте се чудили, защо всички наоколо са толкова възхитени от XML и си мислите, че това е напълно безполезен нов език за учене, то това четиво ще разпръсне всичките ви съмнения. Вижте как от един XML документ се получават файлове в най-различни формати.
Много често, при работата ни с компютър възникват грешки. При такива ситуации софтуерът дава съответното съобщение във вид на диалогова кутия. С уеб сайтовете нещата не седят това и затова има нужда от някои правила, спазването на които означва по-висока ефективност на съобщенията за грешка, по-малко объркване за потребителите.
Колко пъти сте трошили клавиатурата си от яд, че компютърът е толкова тъп? Колко пъти сте проклинали Бил Гейтс до девето коляно защото не можете да пратите пощата си? Хората имат навика да се обръщат към всичко, което е малко по-сложно, като към друг човек. Как можем да използваме това, когато създаваме интерфейси?
Интернет расте и расте. Много страници, работили преди години, сега не съществуват. Първо, може страницата да е била създадена за кратко. Второ, може би просто са я махнали защото е била безполезна. Трето, може да се е преместила на друг адрес. Във всички тези случаи вие би трябвало да видите в прозореца на браузъра съобщение за това, че страницата не е намерена и въобще няма намерение да бъде намерена. Има няколко основни правила, които трябва да се спазват при изработването на страницата с това съобщение.
Ако четете това, то вече знаете какво хипервръзка. И тези, които правят сайтове също знаят, какво е това. Само че много малко от тях знаят как да слагат връзки правилно. Учебниците по HTML заобикалят страничния въпрос, къде точно трябва да се правят връзквръзки и колко на брой трябва да са те.
Ваневар Буш е провъзгласяван за концептуалния създател на хипертекста, поставяйки основите на идеята за това, което днес наричаме "хипервръзка". И това се случва 30 години преди изобретяването на персоналния компютър и 50 години преди Мрежата да се превърне в обществен феномен.
Брендът е това, което различава и разделя отделните компании. Създаването и усилването на бренда води до по-висока ефективност на маркетинга. От друга страна потребителите искат да намират информацията и да вършат работата си възможно най-лесно - т.е. по-добра ползваемост. Как се постига баланс между нуждите на бренда и нуждите на потребителя?
Много често дизайнерите прилагат едно просто правило за определяне броя на елементите в навигационното меню. То гласи, че е най-добре елементите да бъдат (7±2). Но използването му не винаги е оправдано и уместно. Време да научим защо това е така и какви всъщност са принципите за определяне на броя елементи в менюто и въобще вида на навигацията.
С развитието на интернет технологиите все по-актуален става въпросът за представянето на един и същи документ в различни форми и формати. Чрез разделянето на съдържанието (XML) от формата (XSL) много от тези проблеми могат да отпаднат. Но как и защо всъщност става всичко това?
Главната страница на корпоративния сайт е лицето на компанията пред света и отправна точка за повечето потребители. Подобряването на главната страница увеличава бизнес стойността на сайта и затова следването на тези препоръки си струва инвестицията.
Декларацията за Вида на Документа или DOCTYPE казва на браузъра по какъв начин да покаже вашата страница. Когато този DOCTYPE e неверен или просто липсва, браузърът не показва страницата по начина, по който бихте искали. Ето един полезен списък с правилните DOCTYPEs, съставен от Джефри Зелдман.
Ако доскоро Flash на Macromedia беше единствения вариант за представяне на векторни графики и анимации в мрежата, то сега вече имаме и достоен конкурент - SVG. Какво представлява SVG, какви са неговите предимства и за какво може да се използва?
Колко от нас имат предвид хората с физически недостатъци, когато създават сайтове? Колко от нас знаят как се правят достъпни за такива потребители сайтове? Отдавна е дошло времето да се съобразяваме и с това. Защото е важно. И не е толкова трудно. Просто е въпрос на желание и малко знание. Знанието от нас...
Богатите стават все по-богати, бедните - все по-бедни, а както знаем информацията е най-голямото богатство в наши дни. Един манифест за по-добър свят отправен към всички български уеб разработчици. Ще ви ориентира защо всичко това толкова важно и защо всички трябва да се интересуват от проблемите на достъпността в Интернет.
Точно там където най-малко очакват графичните дизайнери. Хората гледат текста и то не целия текст. Отново Якоб Нийлсен прави анализ върху начина, по който потребителите разглеждат една страница. Той е човекът, който може да каже как да улесним потребителите в "лова" им за информация.
Често падащите менюта се изпозлват като средство за навигация. Трябва ли към тях да се добавя допълнителен бутон, който да активира избора на потребителя или пък потребителят автоматично да бъде пренасочван след като избере желаната опция? Кой от двата подхода увеличава ползваемостта?
Основната цел на дизайна е да помага на потребителите да свършат работата си. Ето защо потребителят е онзи, около който се гради всичко. Намирайки отговори на въпросите, касаещи потребителите и техните задачи и цели, а после използвайки наученото, за да разработваме сайтове ние всъщност правим дизайн за потребителя, а не за самите себе си. Няколко правила в търсенето на отговорите.
Горната статия се занимава с порното като част от глобалната мрежа. Какво обаче се случва в България? Дали пословичната изостаналост и откъснатост от света важат и за българската част на Интернет? Какво се случва с българското порно в Мрежата?
Една голяма част от Интернет е завладяна от индустрията за възрастни - еротични, порно, сайтове за запознанства. Но тя не съществува сама за себе си. Тази статия се опитва да предвиди накъде ще се развие Интернет като съди по тенденциите в онлайн порното
Тази статия прави преглед на историята на т. нар. bitmap шрифтове. В нея ще разберете какво представляват те, какво е значението им за уеб дизайна и особено за Flash. Илюстрираните примери онагледяват това, за което става въпрос. Интересно и полезно четиво за хората, които имат намерение да се занимават с Flash.
Често използването на търсенето в сайта е последната възможност на потребителите да свършат работата, за която са дошли при вас. Вашата задача е да им го покажете максимално ясно и да им помогнете да го използват най-ефективно.
Flash заема все по-стабилни позиции в Мрежата и става основна среда за създаването на сайтове. Но едновременно с това наблюдаваме и разпростирането на влиянието на тази нова технология далеч извън границите на Интернет. Кои са основните признаци за това?
Ако се чудите какво означвата всички онези термини и сложни думи в английския, които се използват толкова много когато става въпрос до типография, то това е вашата статия. Обяснени са значението и начините за работа с отделните характеристики на шрифта.
Вероятно всеки от вас поне веднъж се е чудил какъв трябва да е броят на подменютата в едно навигационно меню. Отговорът е в тази статия и наистина е защитен убедително.
Никоя друга дисциплина в дизайна не изисква толкова учене и тренировка, колкото шрифтографията и по никой друг аспект не е по-лесно да отличиш аматьора от професионалиста. За да е грамотен относно шрифтовете, един дизайнер трябва да изучи историята и принципите на шрифтовия дизайн.
Flash е все по-популярен. Flash създава големи проблеми пред ползваемостта. Защо все още е рано да се използва Flash, при създаване на сайтове предназначени за широка аудитория?
Когато дизайнерите видят как потребителите работят с техните сайтове, те често изпадат в ужас. Потребителят натиска всяко едно копче върху екрана, с изключение на това, което води до правилния отговор. Кой е виновен?
Поводът за тази статия е излизането на книгата на Якоб Нийлсен на български език. За съжаление тя остава една от малкото книги с подобна тематика, които можете да откриете в българските книжарници.
Статия пълна с полезни съвети, трикове и техники за работа с Cascading Style Sheets. Те ще ви научат как да правите неща, които преди сте смятали за невъзможни. Всъщност всичко е далеч по-просто отколкото изглежда.
Мнението на главния редактор за едно от най-интересните и широкообсъждани събития в онлайн живота на България.
Продължение на предишната статия под същото заглавие.
Статия, в която ще научите как в една композиция шрифтът може да се използва не само като средство за предаване на смисъл, но и като художествен елемент.
ова е една статия за традиции и новаторство в типографията. Тя ни напомня, че всичко ново е добре забравеното старо. И ако се научим да използвате значението на думите, когато оформяме текста, дизайнът на страниците ни действително ще има смисъл и полжителен краен резултат.
В нашето консуматорско общество хората обръщат внимание повече на лъскавата опаковка, отколкото на качественото съдържание. В мрежата съществуват премного сайтове създадени от дизайнери, които си мислят, че е по-важно да носиш хубави дрехи, отколкото да можеш да мислиш. Защо това може да се окаже пагубно за мрежата разказва Джефри Зелдман.
дно изследване, което има за цел да разбере къде потребителите очакват да са разположени обичайните елементи на една уеб страница (навигация, търсене по сайта, банери). Резултатите ще ви помогнат да правите по-интуитивни интерфейси за вашите сайтове.
Животът ни поставя много ограничения. Самите ние си поставяме ограничения. Така се оказваме затворени в една рамка, от която изглежда няма изход. Изход има, стига да се научите да мислите извън кутията си.
Според статистиката повече от половината потребители на мрежата използват резолюция 800х600. Ето защо повечето дизайнери си мислят, че е достатъчно страницата им да изглежда добре при такава резолюция. Това обаче не винаги е достатъчно и често се оказва грешна практика. Защо става така? Как да се справим с проблема?
Най-важното нещо за един сайт са потребителите. Няма потребители - няма сайт. Повечето сайтове имат някаква цел, потребителите - също. В тази статия ще разберете как желанията и на двете страни могат да съвпаднат.
Идеите са като полицаите. Никога ги няма, когато ти трябват. Това забавно и вдъхновяващо четиво показва няколко техники за събуждане на творческите способности. Подмамете Музата и вкарайте едно Ферари в гаража си.
Повечето от начинаещите и неопитни уеб дизайнери си мислят, че шрифтът е последната им грижа и му обръщат твърде малко внимание. Голяма грешка! Статия за основните принципи в онлайн типографията. Не подминавай с пренебрежение!
Якоб Нийлсен обяснява какво е добре да се прави, когато се проектира нов сайт. Ако свършите тези десет дела, потребителите ви ще са много по-доволни и няма да избягат в сайта на конкурента.
По малко странен повод се появи тази статия. Тя дава отговори на някои интересни въпроси или пък задава въпроси към интересни отговори. Както се казва "Ne timeamos varietatem".
Има някои неща, които правят сайта ви неудобен и труден за ползване. За да можете да ги избягвате ще трябва да разберете кои са най-главните от тях, а след това да измислите как да се справите с проблемите предизвикани от тях. Ще ви помогне Якоб Нийлсен - гуруто на удобните сайтове.
Понякога колкото и да се опитваме да създадем добър дизайн нещо ни пречи. И тогава започваме да го замаскираме с нови и нови неща. Това води до още по-голямо объркване и недоспиване. В такива случаи е по-добре да започнем наново или да махнем всичко, което не е абсолютно необходимо.
Ако си мислите, че след като имате компютър, цветен принтер, Photoshop и Illustrator, то следователно сте графичен дизайнер, имайте малко търпение. Първо трябва да минете през чистилището на истинския Дизайн.
Информацията в мрежата е се представя преди всичко под формата на текст. Самият текст обаче може да разглежда по много различни начини. В тази статия ще научите как да избирате шрифта в зависимост от случая и създадете правилното впечатление.
Критериите за оценка на уеб сайтовете развалят съня на много от вас. Как да разберем кой сайт ще бъде обикнат от посетителите и кой - забравен на секундата? Прочетете мнението на организаторите на най-престижния конкурс за уеб дизайн в света - Webby.
Статията, която ще ви помогне да разберете не само защо трябва да използвате стандартите в мрежата, но и как. Безценни съвети от Джефри Зелдман, който описва как е променил точно е постигнал съвместимостта със стандартите в A List Apart.
Знаете ли, че браузърите версия 4.0 не работят. Те не са съвместими със стандартите в мрежата и затова пречат на нейното развитие. Защо трябва да ги захвърлим и да започнем да правим сайтове, които наистина разделят оформлението от съдържанието говори един от основателите на The Web Standards Project - Джефри Зелдман.
Замисляли ли сте се какво означават буквите. На какво ви приличат? "С" не е ли като полумесеца? "О" не е ли като слънцето? Виктор Юго е написал това есе, без дори да е чувал за дизайн, но съм сигурен, че вие ще намерите връзката.
Иска ти се да бъдеш звезда? Иска ти се, когато минаваш по улицата да те сочат с възхищение? Хайде-е-е, разбира се, че искаш. Тази статия ще ти разкаже как да го постигнеш в действителност.
Web Standards Project предлага да изхвърлим скапаните стари браузъри и да отворим очи за истинската мрежа. Как ще стане това обяснява Георги Варзоновцев.
Хората, които правят уеб-сайтове водят война помежду си. От едната страна на барикадите са графичните дизайнери, а от другата - експертите по удобството на интерфейса.
Джон Алсъп разказва за това как се роди нашата нова медия и за това как да я отглеждаме пълноценно.
Статиите в Groove Manifesto са разделени на следните категории:
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)