Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Главна > Статии > Ползваемост
Създаването на уеб сайтове с фиксирани размери е напълно погрешна практика. Заради нея уеб страниците не само остават с непроменени размери, когато потребителят променя резолюцията на монитора си, но тя не позволява да се използват пълните възможности, които предлага медията. Въпреки това, някои уеб разработчици продължват да правят сайтове с фиксирани размери.
Сега стандартната страница е с размери 800х600 пиксела. Някои сайтове дори заявяват - "този сайт се вижда най-добре при 800х600." Ако някоя част от страница се окаже извън видимата част на екрана, отстрани се появяват скрол-барове. Ако потребителят сърфира из мрежата при резолюция на монитора 640х480 единственото, което получава е отегчително упражнение за ръцете. (Принципно, хоризонталното превъртане е много по-лошо от вертикалното.)
Повечето компютри позволяват на потребителите да сменят резолюцията на мониторите си, когато поискат. При някои видове работа е по-удобно да се използва по-висока резолюция, която дава нови възможности при организирането на работното пространство. На други им се налага да работят при по-ниска резолюция, която увеличава размерите на това, което се вижда на екрана. Конкретният избор не зависи от реалните размери на монитора: някой с 21" монитор, може да работи и при резолюция 640х480.
Причината 800х600 да бъде избрана за стандартна големина на страниците е ясна: данните за използваните резолюции могат лесно да бъдат открити. Ето какви са последните статистики (важат за целия свят):
(Източник: statmarket.com 17 февруари, 2001 извадката е от 50,465,595 уеб сайта; числата са закръглени до половин процент.)
Тези статистики узаконяват размерите на уеб страниците. Сега, около 93% от населението на мрежата могат да разглеждат страница с размери 800х600 без да е необходимо да превъртат екрана. Резултатът: мнозинството от сайтовете са създадени да удовлетворяват това изискване.
Използването на статистики за резолюцията на екрана, обаче, е погрешен начин за определяне на оптималните размери на уеб страниците.
По-местна мерна единица би била видимото пространство за сърфиране - площта на екрана на монитора, която всъщност е заета от уеб страницата. Видимата площ за сърфиране не е същата като резолюцията на екрана. Много фактори причиняват едно разминаване между тези два начина за измерване:
Всеки един от тези фактори може да намали видимата площ. Дизайнерите често имат в предвид това и правят страниците си с размери около 770х430. Все още, обаче, подобни страници си остават фиксирани и не се вместват в екраните на потребители, които имат различни от стандартните настройки.
Има много малко публикувана информация относно това, коя е средната видима площ. Това е изненадващо, понеже подобни данни могат да се събират лесно с помощта на проста JavaScript функция.
Едно сравнение между резолюцията на екрана и средната видима площ за сърфиране показва значителни разминавания. Принципно, докато резолюцията на екрана се увеличва, видимата площ се задържа на относително еднакво равнище и дори спада. Схемата по-долу показва това отношение.
Различните резолюции имат технологично зададени строго определени размери и затова те са изобразени като фиксирани точки върху скалата. Но измерената видима площ за сърфиране спада постоянно и отразява поведението на потребителя. Така например, в едно изследване потребителят има резолюция 256-х1024, но видима площ за сърфиране 628х623. (Източник: Real-world browser size stats, part II.)
Погледнете как сърфират хората около вас. Те винаги ли максимизират прозорците си? Използват ли панелите отстрани? Пускат ли няколко приложения едновременно в прозорци с по-малки размери, преминавайки непрекъснато от едно в друго? Често потребителите не сърфират, използвайки видима пространство равно на резолюцията на екрана им.
Когато създаваме уеб сайтове, трябва непрекъснато да се приспособяваме към непредвидимите човешки действия. За съжаление, истинската сила на мрежата - нейната гъвкавост - често се счита за недостатък. Да се опитвате напълно да конролирате това, което вижда потребителят е безползено - крайният продукт се променя в зависимост от множество фактори, които зависят само от потребителите.
Навикът предварително да се планират всички аспекти на оформлението е ритуал останал още от времената на печатните медии, в които дизайнерите внимателно определяха разположението на всеки елемент на страницата. В мрежата определянето на стандартен размер, преди дори да е започнала разработката на дизайна, е съвсем неправилно.
Разглеждане на страници с размери фиксирани на 800х600 при резолюция също 800х600 е като четенето на вестник в самолет: можеш да го правиш, но е неудобно и неприятно. Или си предствете подобно положение в телевизията: хората с големи телевизори ще трябва да гледат любимото си предаване в квадрат с размери 30 на 30 сантиметра върху екран с ширина 90 сантиметра; хората с малки телвизори ще виждат само половината от картината. Не бихме приели подобно нещо, но подобно нещо се случва в мрежата.
Създаване на сайтове за всички размери изглежда невъзможна задача. Принципно, идеята да се приспособим към възможно най-широк диапазон от размери е плашеща. Уеб дизайнерите продължават да защитават абсолютното позициониране на елементите върху страницата.
Една алтернатива на абсолютното позициониране е относителното позициониране. То позволява на страницата да се свива и разширява така, че да съвпада с различното видимо пространство.
Постоянството при относителното позициониране се дължи на отношенията на различните елементи един спрямо друг. Навигацията, например, може да се появява винаги в горния десен ъгъл независимо от размера на прозореца. Това, което виждат отделните потребители може и да се различава до известна степен, но то ще е достатъчно постоянно, че да предава едно и също послание.
Много сайтове се опитват да се справят с проблема, но все още има място за развитие и подобрение. Ето някои решения - някои стари, някои нови.
Използването на страници с фиксирани размери е още един пример за тенденцията да се отделя прекалено внимание на технологиите вместо на поведението на потребителите. Най-достъпните статистики са за резолюцията на екрана - мярка за определена технология. Обаче по-правилно би било да се измерва използваното от потребителя видимо пространство.
Но това пространство не е стандартно и може да се променя дори в рамките на една работна сесия на потребителя. Следователно, когато се създават уеб страници, трябва да се имат в предвид множество различни размери. Това, което получава потребителят трябва да е уникално, базирано на неговите нужди и възможности.
С нарастването на броя на алтернативните устройства с интернет достъп, като WebTV, видео-игрите, e-Book, малките ръчни устройства и други нестандартни приложения, разнообразието във пространството за сърфиране ще се увеличава. Никога преди изискванията за гъвкавост на страниците не са били толкова големи. Решенията, които се взимат сега ще се отразят и на дизайна в бъдеще. В крайна сметка успехът или провалът на едно дигитално устройство зависи не от познаването на съответната технология, а в начина, по който се използва тази технология
Статия в категория Ползваемост
Ключови думи: резолюция, гъвкав дизайн
Източник: The Myth of 800x600
WebReview, http://www.webreview.com
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)