Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Уеб критиката, също както и уеб разработката не е точна наука. Интернет се развива твърде бързо, ежечасно се появяват забележителни идеи и приложения, променящи или дори рушащи предишните представи за мрежата. Да наблюдаваш всяко дърво по отделно е досадно, но лесно можеш да следиш целия пейзаж.
Международната Академия за Цифрово Изкуство и Наука (жури на наградите Webby) постави 6 обективни критерия, които ще помогнат на критиците и разработчиците да систематизират елементите на уеб сайтовете. Тези критерии се отнасят до съдържанието, структурата и навигацията, визуалното оформление, функционалността, интерактивността и общото впечатление.
Преди всичко трябва да се знае, че относителното значение на всеки отделен критерии зависи от целите на всеки конкретен сайт. В конкурса за наградите Webby се разглеждат сайтове във 27 категории - от изкуство до търговия и от спорт до НЛО. При такова разнообразие нуждата от определянето на относителната важност на всеки един критерии е очевидна. Така например, за новинарските сайтове съдържанието е по-важно от графичното оформление, за разлика от страниците в отдела за изкуство.
Доброто съдържание е интересно, адекватно и съответства на аудиторията. То е разработено специално за мрежата, а не е взаимствано от други средства за информация. Освен това то трябва да бъде кратко и ясно.
Как да създаваме добро съдържание?
Тези два елемента са необходими, за да предизвикате доверие. Звучи ви странно? А как бихте се почувствали ако ви заведат в непозната местност и ви оставят сами? Точно това прави лошата структура и навигация - те ви завеждат в мазе, завъртат ви няколко пъти, изгасват лампите и ви оставят да се оправяте сами. И обратно - добрата структура и навигация водят посетителите и и м позволяват постоянно да контролират положението.
Как да изградим ефективна структура и навигация?
Добрият графичен дизайн не свършва със създаването на красивичка страница. Той е привлекателен, грамотно направен и поддържа съдържанието, структурата и навигацията, правейки сайта по-интерсен. Не е задължително да е новаторски или последен вик на модата, а просто - да е адекватен. Разбира се, ако имате късмет, той може да накара посетителите да затаят дъх. Графичният дизайн има свой тон - както думите или музиката. Затова, също както при съдържанието, имайте в предвид преди всичко аудиторията си и направете така, че тонът ви да съвпада с нейния.
Как да създадем добър графичен дизайн?
Помнете, че всичко казано до тук е само опит да ви даде правилната посока. Тези критерии могат да бъдат полезни за планирането и анализа, но не трябва по никакъв начин да огранчават въображението ви. Уeб сайтовете могат да се променят във всеки един момент. Така че опитвайте нови подходи, нарушавайте правилата и търсете елементите, които ще направят сайта ви уникален.
Преимуществото на интернет се състои в това, че позволява на потребителите да влязат в контакт с вас, помежду си или с компютъра. Интерактивността приwлича потребителя и създава в него това впечатление, което искате вие.
Какво се рабира под интерактивност?
Элементарно? Без съмнение. Този аспект може и да изглежда очевиден, но ние искаме да му обърнем особено внимание тук, защото максималното използване на интерактивността - това е огромна крачка по пътя на разграничаване между вас и тези, които просто качват в мрежата книга или брошура. Обикновено в голяма част от съдържанието на уеб сайтовете няма хипервръзки, а именно те са най-лесния начин да се допълни съществуващия текст. Използвайте ги, например, за забележки, за да насочите читателите към оригиналния източник или към допълнителна информация.
А механизмите за обратна връзка? Те могат да представляват просто един e-mail, който ще даде възможност на читателите да съобщят за недостатъци на сайта, да споделят мнението си, което в крайна сметка помага за подобряването на сайта. А най-добре е да се направи социологическа анкета.
След като определите основните компоненти на сайта, помислете защо потребителите биха имали нужда от интерактивност.
Какви са най-съвременните начини за взаимодействие в мрежата?
Ние не поощряваме използването на тези технологии, но ако те усилват впечатлението от сайта, намерете начин да ги използвате. Разгледайте сайтове, които по ваше мнение, използват успешно тези технологии и си вземете поука от тях. И отново, целта на интерактивността е да достави по-голямо удобство на ползвателя при разглеждането на сайта. Резултатът - хората остават по-дълго, играят и се връщат по-често на вашия сайт.
Това е впечатлението, което създава използваната технология. В идеалния случай, това не би трябвало да е критерии. Когато гледате телевзора, вие не се замисляте, дали той ще излъчва. В мрежата положението е друго.
Даже и най-простият сайт може да изглежда и функционира различно в различните браузъри. Как се постигат най-добри показатели за функционалност?
Казано по-просто, сайтът представлява повече отколкото сбора от неговите части. Общото впечатление включва в себе си нещо неуловимо, каращо посетителя да си тръгне или да остане. Това прилича на първа среща. Насаме остават сайт и посетител - понякога има контакт, а понякога няма.
Можете да сте сигурни, че сте оставили приятно впечатление, когато посетителят:
И най-накрая, прекрасен сайт - това е доста субективно понятие.
Неотдавана бяха обявени 135 сайта, номинирани в 27 категории за наградите
Webby; те включват
в себе си широко разнообразие от сайтове, от големи до малки, от визулани
до чисто информативни, а понякога смес и от едното, и от другото. Те
нямат перфектни оценки и в шесте категории; за някои са характерни смотаните
цветове и лошия интерфейс, но във всички тях има нещо, което ги прави
необикновени. И това "нещо" е достатъчно, за да създадат прекрасно
общо впечатление.
Съветваме ви да разгледате номинираните сайтове като имате наум гореизброените критерии. Те са най-добрите в мрежата и могат да служат като мярка за качество в Интернет. Вие можете лично да пробвате един от наличните за постигане на интерактивност като гласувате в рубриката "Гласът на народа".
Статия в категория Мнения
Ключови думи: конкурс, критерии
Източник:
Adobe Web Site, http://www.adobe.com
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)