Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Последната година прекарах в работа с клиенти по различни проблеми на информационната архитектура и дизайна. Един от най-учудващите и повтарящи се често проблеми, беше в това, че много от компаниите все още не са разработили системи за управление на съдържанието. Говорих с предприятия от Fortune 100 (бел. прев. компании, които са в първата стотица на авторитетното икономическо сп. Fortune), които сега осъзнават, че имат съдържание, събирано в продължение на 6 години и че то е залостено в статични HTML файлове. Те знаят, че трябва да вкарат всичко това в база данни и да направят редизайн на сайта, пригаждайки го към система от темплейти. Но неизбежно техният първи въпрос е: “И така, ъъъ, откъде да започнем?”
Ако сте в подобна ситуация, първата ви стъпка трябва да е описването на онова, което имате в наличност. Този процес, познат като инвентаризация на съдържанието, е относително праволинеен процес на преглеждане на целия сайт и записване на това, което бива откривано. Ние разработихме една примерна електронна таблица, за да ви помогнем да структурирате откритията си и ще ви да дадем няколко съвета как да се оправите с нея.
Започнете от главната страница. Определете главните секции на вашия сайт. Примерно, в adaptivepath.com, ние сме разделили сайта си на тези секции: team, services, workshops, publications и contact. Ако аз правех инвентаризация на този сайт, бих започнал с една от тези секции, ще кликна и ще видя какви връзки има по-нататък. За всяка страница, която посетя, бих записал информацията указана в колоните на таблицата. Бих проследил всяка връзка, бих разгледал толкова надълбоко из сайта, колкото мога, уверявайки се, че съм събрал информация за всяка възможна страница на сайта.
Ето описание за всяко от нещата, които гледам:
След като сте запълнили неколкостотин реда от таблицата, неизбежно ще започнете да се чудите дали няма нещо - каквото и да е!, - ускоряващо този процес. Все някоя технология би могла да ви дойде на помощ. Съжалявам. Най-доброто, което успяхме да направим, бе да вземем на помощ един програмист, който да напише скрипт, обхождащ всички страници на сайта и изплюващ във файл URL адресите, които намери. И това само частично ни подсигурява, че не сме изпуснали някоя страница. Дори и с тази помощ, ние винаги минаваме през страниците и ръчно. Инвентаризацията на съдържанието определено е задача, която се изпълнява от човек. Всъщност, намираме, че този процес често може да бъде също толкова ценен, колкото и самата финална таблица. Ако инвестирате време в пречистването на своя сайт и в разграждането на всяка страница (или поне една добра извадка от страниците), ще се превърнете в неоспорим експерт, знаещ идеално как са свързани нещата. А това е неоценимо знание, когато става въпрос за редизайна на вашия сайт.
Download: content_inventory_template.xls (34K Excel file)
Статия в категория Content
Ключови думи: inventory, инвентаризация, съдържание, информационна архитектура, подготовка, планиране
Източник: Doing a Content Inventory (Or, A Mind-Numbingly Detailed Odyssey Through Your Web Site)
Adaptive Path, http://www.adaptivepath.com/
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)