ISSN 1312-0379

за дизайнерите и дизастърите

Иди на страница 1, 2  Следваща

Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Hooli
Нелегален

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2005 14:04    Заглавие: за дизайнерите и дизастърите Отговорете с цитат

Този гневен пост е продиктуван от неистовите борби, които водя с уеб дизайнери, за които красиво изглеждащия сайт, сам по себе си произведение на изкуството, е точно това, от което клиента има нужда.

Без познаване на пазара. С четка и фенерче в тъмното.

Вярвам, че тук, в този наистина ободряващ сайт има професионалисти, които ще могат да отговорят на въпросите ми.

Защо 98% от дизайнерите не търпят критика? Защо ненавиждат колегите си и клиентите, които се опитват да дадат идея, метод, начин за решаването на даден проблем. Защо отказват, с ярост, първична и присъща на канибал да разберат, че дизайна се простира далеч отвъд пределите на фотошоп и засяга теми като маркетинг, продажби, народопсихология, познаване на пазара и прочее.

И накрая, защо, когато попиташ дизайнер; "Защо постави онова там шарено текстче ей там, в онзи ъгъл на страницата?", получаваш отговор: "За да не е празно".

Такъв отговор е един от най-често срещаните, като за 10 години, откакто правя уеб, нито един от десетките, иначе невероятни професионалисти, с които съм работил, не е успял да даде адекватен отговор като например "Защото именно там посетителите гледат; там е мястото да поставим нашето мото или да се опитаме да бъдем проактивни"

Поглеждам обявите за работа и съм впечатлен от броя на свободните дизайнерски позиции. И се питам, дали интервюиращите се интересуват от наемането на истински кадърни хора, или просто "виждат" отличното владеене на фотошоп и няколкото откраднати концепции в порфолиото.

Толкова за днес.

А сега, палете пожара Very Happy
Върнете се в началото
georgivar
Site Admin

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2005 16:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако си внимателен читател, може да те заинтригува

http://www.designobserver.com/archives/002559.html - On (design) bullshit @ Design Observer
rovas

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 20, 2005 7:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile С много от фактите, които споменаваш ще се съглася. Обаче не виждам някаква драма във всичко това. Мисля, че е естестваено всеки да "тегли чергата в свойта поска". В крайна сметка си има измислени ръководители на проекти, които трябва да сработят всички тези хора, така че да изпълнят изискванията на клиента. И да ги бият по канчетата докато се разберат Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
nintendo

Местожителство: Managua, Nicaragua

МнениеПуснато на: Чет Окт 20, 2005 11:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Хаха .. човече откога чакам такава тема.

Иначе мнението ми е че повечето хора не разбират дизайнерите защото ... ми де да знам, немога да говория за другите и за това ще кажа аз как ги усещам нещата.

Така. Дизайна е като музика, страст, емоция, любов, преживяване, и когато направя нещо наистина добро (и дори още докато го правя се разбивам от кеф) много от тия неща не могат да бъдат описани и разбрани от повечето хора. Бе няк'в наркотик е Wink

Именно поради тази причина мн. често човек не е във състояние да обясни нещтото което е направил. (и не необходимо) защото всичко което прави е продиктувано във повечето случаи от някъкъв инстинкт, усет, вътрешна сила.

Сега съгласен съм че има неща като "ползваемост", "уеб стандарти", маркетингови изисквания, но смятам че те по никакъв начин не пречат на работата, напротив те са от жизнена необходимост за да е жизнеспособен продукта, който създаваме.
И още повече дори, ТЕ СА ЧАСТ от словосъчетанието "уеб дизайн".

ОБАЧЕ: Very Happy

1. Всички знаем как се работи във родината ни:
(един човек прави всичко, няма качествено управление на проектите, заплатите са смешни, бе мн. са причините) и от там се получават малките бг уеб уродчета, които имаме удоволствието да наблюдаваме всеки ден.

2. Следващия път когато правиш сайт питай експертите по ползваемостта "Къде гледат потребителите" (не е работа на десигнера да ти дава този отговор).

3. Фотошопа ... може и да го научиш но дизайна не се учи (можеш евентално да го доразвиеш),
най вече дизайна се усеща, или го имаш или не. Wink.

4. Съгласен съм че има мн непрофесионалисти оба4е, навсиякъде е така във това ниама ни6то стра6но, има ло6и десигнери, ло6и зъболекари, полицаи, хлебари, пилоти и др.

Бе мн. мога да пи6а по темата ... ма няма време Wink.

P.S. Sorry за лошия стил на писане, но цяла нощ се дрогирах (т.е бачках Wink) та съм малко неадекватен.
Ма вярвам че ще ми разберете идеята. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Дими

МнениеПуснато на: Пет Окт 21, 2005 14:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
най вече дизайна се усеща, или го имаш или не.

Крайно несъгласен съм.
Точно това е причината за това:
Цитат:

когато попиташ дизайнер; "Защо постави онова там шарено текстче ей там, в онзи ъгъл на страницата?", получаваш отговор: "За да не е празно".

Според мен Дизайн-а е две неща: 25% изкуство и 75% наука.
Има си правила, има симовилки, принципи които не се "усещат", а се учат. Няма как да "усетиш" какво символизира тригълник, например.

Не мисля че трябва да се примиряваме с тази тежка категория не-професионализъм. Тъжно е взаймоотншението между добри, качествени сайтове, направени с research и замисъл, и сайтове направени с "гледане" на чужди сайтове, без капка смисъл...
Малко като готина/интелигентна брюнетка и интелектуално лимитирана блондинка...

Добра тема между другото. Smile
nintendo

МнениеПуснато на: Пет Окт 21, 2005 17:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Дизайна е 100% изкуство.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nintendo

МнениеПуснато на: Пет Окт 21, 2005 17:22    Заглавие: Отговорете с цитат

И какво символизира триъгълник ... че не схаванах нещо.

Покажи къде е написано какво символизира триълник.
Покажи къде е написано какво символизира цвета на морето.
Покажи къде е написано какво символизира падащото листо.
Покажи къде е написано какво символизира нощното небе.

Знаеш ли какво символизират НИЩО.
Всяка една символика е измислена от някого и за друг може да представлява нещо съвсем различно.

Всичко това са комбинации от цветове форми и усещания.
Наслоени във човешкия мозък през стотиците хиляди години на неговото развитие.

Дизайнерите, комозиторите, хдожниците, артистите са хората във които по някъкъв начин тези усещания са се изострили и ги използват във ежедневието.

Кога за последен път пита някое момиче:
"Извинявай, ти защо си красива?" Smile

И тя ти кава:
"Ми незнам питай татко и мама." Sad

И те ти казват:
"Ами първоначалната ни визуална концепция беше ..... но след задълбочен анализ и кратко проучване от наша страна на пазарната ниша ..... се спряхме .... и така." Very Happy

Във този момент влиза един абориген и казва:
"Ха-ха .... че кое и е красивото ... погледни я бледа е като новородено кенгуру и едра като като върлина."

И сега обясни, моля те и на аборигена ЗАЩО е красиво момичето.

Красивите неща просто са красиви и това е. Обясненията са излишни.
Върнете се в началото
Дими

МнениеПуснато на: Пет Окт 21, 2005 21:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile

Сигурен съм че ако разлгедаш правилната литература и се консултираш с правилните хора, ще научиш какви са the basic design elements и ще имаш по-ясна представа за символиката в тях. За това че квадрата е статична и "стабилна" и сериозна фируга, за това че кръга е мека и "приятелска" фигура, и за това че тригълника създава движение и динамика.
Ако все още не ти е ясно защо тези неща са така, питай пак. Smile

А символите са измислени от хората, разбира се. Ако нарисувам (Християнския) кръст, за какво ще се сетиш?... А пречупен кръст?

Това е силата им, че чрез символики можем да контролираме много по-добре комуникацията между прозиведението ни /сайта в случея/ и зрителя.
Ноща и морето могат да бъдат представени в различни тематики и да носят различное съобщение. От романтична мистика до зловещо потайнство.

Изобщо не смятам да споря с теб, не си първият които мисли по този начин Smile

Един риторичен въпрос бих използвал за финал: Защо според теб в "елитните западни училища" се учи Графичен Дизайн по 3-4 години? И какво мислиш че се учи през това време? Фотошоп и Флаш? Или всеки си набива в главата 4ри години че "каквото е красиво е красиво. тва е!" Smile
bsc system

Местожителство: el. Paso

МнениеПуснато на: Съб Окт 22, 2005 16:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Hooli за десет години не можа да разбереш, че един дизайнер (който неси е сбъркал професията), за да стигне до това за което говориш трябва да мине през това, от което се оплакваш?! Едни просто стават рибари, други по/един или друг начин успяват да закрепат "цигане мейкване на банери 300лв.", а пък 'другите' продължават да радват [=
nintendo

МнениеПуснато на: Пон Окт 24, 2005 11:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Дими, без да създавам впечатление че се заяждам със теб, ще изразя още веднъж своето несъгласие по въпроса.

1. Правилната литература по въпроса съм я гледал 4 години като за почнеш от теория на цветовете и ергономия ... Smile.

2. За 4 годни наблюдавах изключитено голям брой от хора,
които и хал хабер си нямат от цялата работа обаче научават, някаква суха теория и решават че вече са дизайнери (да не гововим че огромна част не умеят да рисуват като хората).

3. И мн. се дразня като същтите тези хора за почнат да ми теглят локуми за това как определени цветове не бива да се комбинират, как определени фигури въздействат на психиката на човек по определен начин и прочие тъпотии.

4. Истаната е че теоритично и най трудните за комбиниране цветове и фигури могат да бъдат комбинирани сполучливо и всичко това зависи само и само от изобретателността и въображенето на човека, който ги комбинира (или както е модерно "креативността" Very Happy).

3. Именно тези ми наблюдения ми дават причината да имам такова мнение по въпроса.

4. Да не говорим за това че тези неща за да се направият наука е трябвало първо да бъдат почувствани и описани от някого. (и той не е Господ)

5. Дизайна не е Физика или химия. Не може да се ограничава развитието му като се вкарват някакви какнони и ограничения. Не е правилно. Това е една изключително гъвкава дисциплина и във нея винаги има място за нови експерименти. (И именно във това се състои и смисъла му).

btw. За това "Защо е красиво момичето" защото за теб чрез телесните си форми тя символизира подходящия генетичен материал.

Но за аборигена това изобщо не е така ... и тук се чупят теориите защтото не само за аборигена но и за комшяата Гошо и още куп други хора това не е така.

Ако си учил история на изкуството ще знаеш че идеала за жена не прекъснато се променя през годините.
И нещата стоят във всяко отношение по същия начин.

Днешните закони ... е много вероятно да не важат утре ... така стоят нещата.

И за последно понеже спомена пречуения кръст (добър пример Wink):

Във русия през 1917 е означавал нещо различно

http://www.artlebedev.ru/kovodstvo/92/sw.gif

Във индия и до днес той означава нещо различно.

http://www.gkindia.com/vastu/images/swastik.jpg
Върнете се в началото
[bo]

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 10:21    Заглавие: Отговорете с цитат

nintendo написа:
Дизайна е 100% изкуство.

Регистрирах се само за да отговоря на това безумие в цитата.

Може да се приеме за вярно ако:
1. Нинтендо е клоун, целящ да ни забавлява.
2. Дизайнерите като цяло са сбирка клоуни.
3. Никой не знае за какво става дума.

Преди да почнем да ръсим обобщения като Гейм-Конзолата по-горе, не е ли най-благо да дефинираме "дизайн", па тогава да говорим? Защото за мен "дизайн" означава процес на намиране на решение на даден проблем. Ако някой счита, че това е 100% изкуство, нека се замисли дали това отношение сериозно не напомня на голяма клоунада.

Дизайнът е творчески процес, но между творчество и изкуство има една тънка (и дълбока около километър и двеста) граница. Новият фаянс и теракот, който поставих в банята, са резултат от творчески процес (особено разположението на мивката и батерията за душа, че е адски неудобно едно такова), но в никакъв случай не са изкуство.

Същото е с ВИЗУАЛНИЯ дизайн в новата медия. Подчинява ли се на строго определени функции (и подсигурява определена функционалност), не е art, а е праксис. Изкуство може би са ония дизайнерски сайтове с 2МБ флаш интро, дето никой нищо не разбира от тях и нямат друга цел, освен да повдигат с крик и без това издъхналото дизайнерско его, което е свикнало (от време оно) да седи на капрата, а не да тича след каруцата (както се налага в уеб средата например).

Айде със здрав(е).

пп: Hooli, съгласявам се с казаното от теб. И на мен ми е мъчно, когато
Цитат:
Поглеждам обявите за работа и съм впечатлен от броя на свободните дизайнерски позиции.
Но за съжаление в БГ познавам само 3-4 човека, които с право могат да се нарекат доставчици/продуценти на визуален дизайн за новата медия. Закостенели мозъци, бивши предпечатисти и нереализирани "художници" дърпат всичко назад със срашна сила Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
georgivar
Site Admin

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 10:50    Заглавие: Отговорете с цитат

"Can you make the type bigger?”

http://www.designobserver.com/archives/006599.html
nintendo

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 11:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Мдаааа ... така е "клоун" съм. неотричам, клоун който рита задници. Very Happy Very Happy Very Happy

Рита задници на някакви, които не са никави но все пак критикуват.

Щото "гейм конзолата" още като се родила е можела повече от колкото можеш ти сега.

Щото "гейм конзолата" има въображение.

Щото "гейм конзолата" има шибан талант.

И щото има и още куп други "гейм конзоли", които ежедневно се кефят, откриват неща, развиват индустрията, и създават света такъв каквъто е.

А за "хора" като теб не оcтава нищо друго освен да гледат от страни със пръст във уста ... и да критикуват.

Basi fen-a Razz

Последната промяна е направена от nintendo на Вто Окт 25, 2005 11:40; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
[bo]

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 11:38    Заглавие: Отговорете с цитат

За да не остана назад:

http://www.bplusd.org/2005/10/20/most-designers-arent-design-thinkers-yet/

И пак там ОСОБЕНО НАБЛЕГНЕТЕ (разпечатете си в А1 формат и съзерцавайте в съпровод с усилени упражнения по темата в период от 5 до 12 години според скоростта на възприемчивост) на следното:

http://www.bplusd.org/uploads/designmaturitymodel.pdf

пп: А за хора като мен остава да плащат на други хора, които могат, а не на таквиз, дет избиват комплекси по форуми (""гейм конзолата" още като се родила е можела повече от колкото можеш ти сега") и не приемат дума да се каже напреки на великото изкуство за начесване на егото Smile

ппп: Известно време ми отне да намеря и една двойка много добри статийки по темата, мисля ще са полезни за всеки, който се натъкне на нея сега или в бъдеще:
http://www.7nights.com/asterisk/archive/2003/09/web-sites-goals-and-ego
http://www.7nights.com/asterisk/archive/2004/05/design-direction-for-web-design

Специално от втората ще си позволя да цитирам нещо, което горчивият ми опит с новоизлюпени дизайнери (по-скоро "фотошоп занаятчии") е потвърждавал over and over again:
Цитат:
You know — getting over your ego. It’s a fear I think every designer must get over if they are going to grow as a designer. Let’s face it, we should be open to useful criticism, every one of us. We can really learn from it.
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 12:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Лееееееее наглост, Глей сеа мен,

1. Ти започна със простотиите т.е. явно ти имаш коплекси за избиване.

2. Слава богу не съм опрял до това някакъв ****** да ми дава пари (имам си достатъчно и клиенти и пари) Wink ще продължа да ги имам.

3. За Динев си прав готин е пича ... Wink.

И за последно, понеже явно някои хора не разбират за какво говоря. Говория за това че неотричам принципите и законите на дизайна просто се съмнявам във тях и вярвам че истината е във творчеството.

И мразя високопарни слова без покритие ... това е. Smile

PS. Пич мн. нахално го даваш леко,
Веднага "плащтаме" до го ***, леко със плащането ба****н със ба****ните.

Къв си? Земята ли въртиш, или тя около теб ... незнам Razz

Последната промяна е направена от nintendo на Вто Окт 25, 2005 12:42; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
[bo]

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 12:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Нинтендо, на лично съобщение написа:
****** - prevedi si go kato "bastun negramoten"

Da eba ... pa i pla6ta daje .. mn si otworen BE ... pla6ta4 6e me kupi6 sled malko .... bastun sys bastunite
Явно няма да стигнем до разбиране поради непреодолими различния. Предлагам да прекратим до тук дискусията. Ако някой друг има какво да каже по темата - да се чуства свободен да се включи с разумни аргументи и да бъде наречен с различни имена от Нинтендо.
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 14:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси Very Happy хех ... ми простичък съм ... и съм луд но това не пречи да си върша работата качествено. Very Happy

Само не разбрах що ти трябваше да се изцепваш със
Цитат:
Нинтендо е клоун,

Цитат:
Регистрирах се само за да отговоря на това безумие в цитата.

Цитат:
като Гейм-Конзолата

Ако си беше казал мнението като човек нямаше да се стига до простотии.
А пък за тв'а дето плащаш .... разбра какво ми е мнението ...

И въпреки всичко ... не се разбра кой си и на какво основание се павиш на остроумен.

PS. Аз съм freelancer и съм се учил дълги години теория и практика ...

А ти кой си? кой ... май никой ... [/quote]
Върнете се в началото
ivozag

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 15:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Hooli, едва ли си предполагал че ще предизвикаш
такъв дизастър пускайки тази тема Very Happy
Върнете се в началото
nenormalen?

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 15:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Boj da ima:) Haha da jivne toja forum malko. Twisted Evil

Ina4e za men istinata e tam niakade .... Razz
Върнете се в началото
Дими

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 17:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ми харесва как се разви темата и не смятам да говоря повече.

Само искам да отговоря на това Smile :

Цитат:
Но за аборигена това изобщо не е така ... и тук се чупят теориите защтото не само за аборигена но и за комшяата Гошо и още куп други хора това не е така.

Ако си учил история на изкуството ще знаеш че идеала за жена не прекъснато се променя през годините.
И нещата стоят във всяко отношение по същия начин.

Днешните закони ... е много вероятно да не важат утре ... така стоят нещата.

Абсолютно.
Това обаче не значи че в дизайна няма принципи и 'правила', а просто потвърждава че добрия дизайн е добър веднъж, за определена цел и определена аудитория.

Over and out.
nintendo

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 17:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Съгласен съм със това ...

Цитат:
Абсолютно.
Това обаче не значи че в дизайна няма принципи и 'правила', а просто потвърждава че добрия дизайн е добър веднъж, за определена цел и определена аудитория.

идеята, ми като цяло, просто беше че не бива да се огранчаваме тотално, не трябва сляпо да се доверяваме на правилата, има изключително много примери за усешно реализирани решения, които не се подчияват на никаква законова логика.

И също така има огромно количество базирани изцяло на същата законова логика решеня, които са неудачни ... и то не от гледна точка на експертите а от гледна точка на потребителя. Защото във крайна сметка той е най важния критерий за качеството на дадения продукт.

Защото за маса от потребителите логото на дадена фирма се възприема като "Онава шареното", А сайта да дадена фирма "Голямото шарено дето святка и във, което пише цени, за нас и т.н.".

Потребителя не го интересуват пряко посланията, които му даваш, цветовете и формите, които използваш, и т.н. факт.
Върнете се в началото
Дими

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 19:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile
Е, разбира се, съгласен съм...
Само че за да потъпчем правилата, трябва да ги знаем преди това.

Лека работа.
bsc system

Местожителство: el. Paso

МнениеПуснато на: Сря Окт 26, 2005 8:56    Заглавие: Отговорете с цитат

разбира ги нещата ма не и красотата Twisted Evil
nintendo

МнениеПуснато на: Сря Окт 26, 2005 9:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Апък със това съм 100% съгласен

Цитат:
Е, разбира се, съгласен съм...
Само че за да потъпчем правилата, трябва да ги знаем преди това.

Абсолютно, за да дава мнение човек трябва да е запознат със всички страни на въпроса.
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Сря Окт 26, 2005 11:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Ха - ха Very Happy и като за последно от мен, мнението на един успял човек във областта, който определено има какво да покаже.

http://www.artlebedev.ru/kovodstvo/99/
Върнете се в началото
ivozag

МнениеПуснато на: Сря Окт 26, 2005 12:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Има много примери в който добри и подготвени дизайнери правят не много добри проекти - просто изпълняват желания на клиента, който пък често има смелоста да влиза в кухнята и да забърква супата заедно с готвача, и съм игурен, че всеки един от вас има добри работи и такива за които не държи особено да се знае, че са негови! Very Happy

Тези проблеми съпътстващи един freelancer едва ли съществуват
при големите и доказани студия като това на Лебедев където
съм сигурен че първо се пишат железни договори преди да се
започне въобще работа.[/b]
Върнете се в началото
georgivar
Site Admin

МнениеПуснато на: Сря Окт 26, 2005 13:45    Заглавие: Отговорете с цитат

То не беше въпроса дали има нужда от правила в дизайна, а по-скоро дали е нужно дизайнерите да имат поне някакво обяснение защо са направили дадено решение. Обяснение различно от "защото така ми харесва".

Правилата в дизайна са един вид стандарт - просто определени решения са се доказали с течение на времето.

За да прецени, че трябва да използва някое правило, дизайнерът трябва да има някаква обосновка.

По-смотаните дизайнери обикновено правят нещата както им идва отвътре или наподобявайки някое известно решение, което им се струва удачно. И когато са много късметлии и много талантливи имат успех. Дизастърите са онази (по-голямата) част от дизайнерите, които нямат успех и не са безумно талантливи.

Цитат:
Защо 98% от дизайнерите не търпят критика? Защо ненавиждат колегите си и клиентите, които се опитват да дадат идея, метод, начин за решаването на даден проблем. Защо отказват, с ярост, първична и присъща на канибал да разберат, че дизайна се простира далеч отвъд пределите на фотошоп и засяга теми като маркетинг, продажби, народопсихология, познаване на пазара и прочее.

Защото нямат необходимата обща култура. В България образованието е такова, че в крайна сметка от образователната система рядко излизат хора с богата обща култура, а по-скоро тесни специалисти в забатачени специалности. А е доста по-трудно да вземаш решения как да реализираш частното (графичния дизайн в случая) без да познаваш общото и връзките между частното и общото. Но и средата за работа и живот е такава, че не поощрява и не създава предпоставки за придобиване на по-широка обща култура. Което е доста тъжно.

Обаче хората, които положат усилия могат да се справят. А фактът, че 98% от дизайнерите не искат да полагат повече усилия също говори за тотална мизерия.
nintendo

МнениеПуснато на: Сря Окт 26, 2005 15:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето още едно мнение на Артемий Лебедев, със което съм 100% съгласен.

"Клиент всегда неправ"
"The customer is always wrong"
на руски: http://www.artlebedev.ru/kovodstvo/87/
и английски: http://www.artlebedev.com/mandership/87/

Мисля че то дава доста точен и изчерпателен отговор не само на въпроса на Hooli, а и на доста други въпроси.
Върнете се в началото
georgivar
Site Admin

МнениеПуснато на: Сря Окт 26, 2005 16:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Статията и на български Smile

http://www.groovemanifesto.net/articles/article.php?porn=opinion/alwayswrong
nenormalen?

МнениеПуснато на: Сря Ное 02, 2005 11:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Защото нямат необходимата обща култура. В България образованието е такова, че в крайна сметка от образователната система рядко излизат хора с богата обща култура, а по-скоро тесни специалисти в забатачени специалности. А е доста по-трудно да вземаш решения как да реализираш частното (графичния дизайн в случая) без да познаваш общото и връзките между частното и общото. Но и средата за работа и живот е такава, че не поощрява и не създава предпоставки за придобиване на по-широка обща култура. Което е доста тъжно.

Георги, точно обратното е (според мен) Wink всеки разбира от всичко - тва е проблема.

А тоя Hooli, просто не е попаднал на точните хора, (предполагам че е заради тва че те (точните хора) взимат скъпо, т.е. явно не му се дават пари а иска качество.

Ма тва си е негов проблем и не разбирам що ни занимава със глупости и плюе цялата гилдия.

Цитат:
Поглеждам обявите за работа и съм впечатлен от броя на свободните дизайнерски позиции. И се питам, дали интервюиращите се интересуват от наемането на истински кадърни хора, или просто "виждат" отличното владеене на фотошоп и няколкото откраднати концепции в порфолиото.

А на тва ще отговоря така:

Докато има обяви от типа, http://groovemanifesto.net/forum/viewtopic.php?t=480&sid=6a06434c6867c103f38024bd49c8e42d
така ще бъде ... Very Happy, колкото за "откраднатите концепции в порфолиото" ... топлата вода няма да открем.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети