ISSN 1312-0379

Създаване на дизайн в непривичен за вас стил

Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dreado

МнениеПуснато на: Сря Дек 03, 2003 10:37    Заглавие: Създаване на дизайн в непривичен за вас стил Отговорете с цитат

Това ми е първата тема и искам да Ви кажа че много ми харесва това форумче, както и сайта! Макар и да има някой зверчета като в един друг също много обичан от мен форум ,аз се радвам че мога да бъде ваш предан ученик.

Идеята ми за тази тема дойте след като ми се наложи да направя сайт във стил който за първи път срещам.
Нека ако имате желание всеки да даде по някой съвет за това как трябва да постъпим в подобна ситуация. Споделянето на личния опит може да помогне на някой бебе дизайнер като мен !! Как да подходим когато за първи път се захващаме с даден тип уеб сайт?! дори обсъждането на конкретен случай също ще е добре дошло.

на мен лично ми се наложи да правя сайт на фирма за дървена дограма. за да придобия по голяма яснота първо посетих сайтове на бг фирми(от които се отчаях-без изключение) и след това на чужди такива( и там положението не беше цветущо де). След това потарсих съвет от дизайнери със значителен опит и сега създавам тази тема. смятам че всичко това ще ми помогне за да продължа процеса на изграждане.

много ме е срам но ето ще Ви покажа варианта който бях "сътворил" преди гореспоменатите действия: http://www.metal-world.kafence.com/jah/de.jpg.
снимките са само за пълнеж... хах от един wallpapper на red hot!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vania

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Дек 03, 2003 12:04    Заглавие: Re: Първият път... Отговорете с цитат

linka kojto si slozhil ne se otwarq. pone pri men. slozhi go pak, sa da mzohe da go widim Smile)

jamaicaxek написа:
Това ми е първата тема и искам да Ви кажа че много ми харесва това форумче, както и сайта! Макар и да има някой зверчета като в един друг също много обичан от мен форум ,аз се радвам че мога да бъде ваш предан ученик.

Идеята ми за тази тема дойте след като ми се наложи да направя сайт във стил който за първи път срещам.
Нека ако имате желание всеки да даде по някой съвет за това как трябва да постъпим в подобна ситуация. Споделянето на личния опит може да помогне на някой бебе дизайнер като мен !! Как да подходим когато за първи път се захващаме с даден тип уеб сайт?! дори обсъждането на конкретен случай също ще е добре дошло.

на мен лично ми се наложи да правя сайт на фирма за дървена дограма. за да придобия по голяма яснота първо посетих сайтове на бг фирми(от които се отчаях-без изключение) и след това на чужди такива( и там положението не беше цветущо де). След това потарсих съвет от дизайнери със значителен опит и сега създавам тази тема. смятам че всичко това ще ми помогне за да продължа процеса на изграждане.

много ме е срам но ето ще Ви покажа варианта който бях "сътворил" преди гореспоменатите действия: http://www.metal-world.kafence.com/jah/de.jpg.
снимките са само за пълнеж... хах от един wallpapper на red hot!!

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
dreado

МнениеПуснато на: Нед Дек 07, 2003 12:21    Заглавие: see Отговорете с цитат

http://free.bol.bg/jamaicaxek/etcham.jpg ae vijte napravo tva ...sajalqvam za nedorazomenieto ,ama mojehte da kajete pone nesto po temata
Върнете се в началото
n1x0n

МнениеПуснато на: Нед Дек 07, 2003 18:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз принципно си падам по изчистените неща, но това ми стои твърде празно, вероятно като налееш всички неща които ще ти дадат, ще бъде по-добре.
Менюто хем е доста разредено, хем, някак си не е достатъчно финно...
иначе ще стане... с малко пипкане! go go go! Smile

p.s. едно малко вмъкване. кръщавай постовете си така, че да е ясно за какво става въпрос в тях, че иначе много хора могат да ги пропуснат заради твърде общото заглавие.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
georgivar
Site Admin

МнениеПуснато на: Нед Дек 07, 2003 21:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен решаването на този проблем може да бъде облекчено до известна степен като:
- се разбере същността на самия продукт / услуга, който трябва да се представя. Защото когато знаеш за какво говориш, създаваш впечатление за достоверност и убедителност. Когато рекламираш продукта / услугата на своя клиент, трябва да си не неговия (на клиента) глас. Знаем колко е неприятно някой първо да говори и после да мисли. Ефективност се постига, когато първо се мисли и тогава се говори. Ако не разбираш какво представяш, няма начин да го представиш добре.
- се разберат потребителите на продукта / услугата. Ако преди да започнеш да създаваш дизайн, разбереш какви хора ще го използват и възприемат, шансът да създадеш адекватен на техните нужди и стимулиращ тяхното възприятие дизайн е голям. Трябва да разбереш няколко неща за потребителите: 1. какво знаят вече за продукта / услугата, 2. как си представят продукта / услугата, 3. в каква среда ще използват и възприемат продукта / услугата, 4. какви неща са свикнали да виждат около себе си (т.е. с какво ще сравняват твоя дизайн). Разбира се има и други характеристики, които описват потребителя и не претендирам за изчерпателност, но това са основните, за които се сещам. Дефинирането на основен тип или типове потребители, създаването на персони може доста да облекчи дизайнера във вземането на решения относно дизайна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Vania

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2003 11:42    Заглавие: функцията = естетика Отговорете с цитат

значи, ако добре разбереш това което ти казва Георги, мисля, че наистина ще си спестиш много лутане и безполезни ходове, като уеб дизайнер.
Георги ти предлага да мислиш за един сайт, като комерсялен продукт. и няма да сбъркаш, ако правиш това, но въпроса е свързан и с естетиката на този продукт, тоест спецефичното му въздействие върху потребителите на нет-а, както и клиента да може да го припознае за свой (идентичен на неговата дейност и цел).

ако не намериш верният визуален тон и вярната конструкция, продукта няма да се продаде/възприеме добре, колкото и да си наясно кой ще го ползва, дори какво е свикнал да възприема за добро, като дизайн. защото ти ще му направиш едно сносно копие на дизайна , който той /клиента харесва, но дали това ще е добър резултат за теб, като дизайнер или дори за него. аз мисля, че гледането на чужди сайтове е полезно, само за да ги анализираме и подобряваме за себе си.

затова бих ти препоръчала преди да се опитваш или заедно с това , да анализираш достъчен брой сайтове и да ги класифицираш в своя структура, като ги групираш по видове.
- корпоративен, презентационен/рекламен, неправителствен (сайт на фондация, организация или на отделен проект), правителствен, информационен (e-zine, онлайн библиотека, портал), сайт за услуги, онлайн магазин, личен.
сигурно може да се групират и по по-различен начин и да съм пропуснала нещо, но започни с това.
такава една класификация на сайтовете които разглеждащ ще ти даде най-малкото по-ясна представа за това, сайта който правиш в каква категория е и с какви похвати може да си послужиш, както и какво се очаква от подобни сайтове.

другото полезно нещо (според мен) е да гледаш примери от архитектурата (албуми с чертежи на сгради, фасади, интериорни решения) особенно от функционализма и минимализма от 20 в.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
gradinko

Местожителство: sf

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2003 15:40    Заглавие: antialising Отговорете с цитат

формите в червенокафяво са антиалаяснати и тва ги прави мъгляви по краищата. особено се забелязва при чертите в менюто, които ще са доста по-фини, ако го няма този един пиксел сиво под самата черта. ако работиш във фотошоп, изключи опцията antialias, за какъвто и инструмент става дума. ако работиш в корел, спри, преди да си свикнал и мини на фотошоп

също, аз бих намалил растоянието между чертите и съответните думи от менюто, точно за да стане по-фино, както каза никсън

ако снимката ще е винаги в такъв размер, подравни долната страна на менюто (или последната линия от него) по долната страна на картинката, така са малко отделени
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
georgivar
Site Admin

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2003 16:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Ваня - човека каза, че е прегледал много сайтове и това не му е помогнало особено, защото са били скапани. Аз имах предвид (макар и да забравих да напиша, разбира се) преди всичко, че трябва да разберем какво е свикнал да гледа съответния потребител извън Интернет - в офлайн средата. Т.е. каква телевизия гледа, какви списания и вестници си купува, в кой квартал живее - такива неща, които неизменно оказват влияния върху усещането ни за визуалната страна на нещата.
Vania

МнениеПуснато на: Вто Дек 09, 2003 11:17    Заглавие: релативно Отговорете с цитат

georgivar написа:
Ваня - човека каза, че е прегледал много сайтове и това не му е помогнало особено, защото са били скапани.

това, не го вярвам. в нет-а има много, ама много добри решения. свързани и с добра ползваемост и с добра визия и с добра конструкция.
аз имах предвид, че той трябва не просто да гледа повече, а да гледа избирателно. нали иска да му дадем съвет. моят съвет е този - да гледа и да мисли.

аз не бих се наела да му казвам конкретни неща. например къде да удебели линията или къде да смени цвета или пък кой фонт да използва и как.
това е много груба намеса и не води до мотивиране или подобряване на качеството на дизайн. личното изучаване и смислен анализ водят до това. такива директни намеси (дори пипане върху проекта)прилагат преподавателите от НХА и това много вреди на студентите им ( говоря от личен опит).

естествено могат да се дадат някой насоки, но много внимателно. аз му предложих да гледа функционална и минималистична архитектура. а за другото - за изучаването и наблюдение на живота Жоро е много прав.
dreado

МнениеПуснато на: Сря Дек 10, 2003 11:18    Заглавие: Отговорете с цитат

хммм... добре благодаря на всички! на мен тези съвети, смятам наистина ще ми са от помощ...надявам се и на останалите подобни ми лаици също да свършат работа. макар и да съм наясно(в известна степен) с изискваното за един добър уеб, на мен ми е малко трудно да го приложа в действителност. може би защото ми липсва опит ,или пък не вниквам достатъчно в казаното или просто защото все още съм ученик и всички етапи от реализацията на сайта ги осъществявам сам.

да вземем например "правилото на тройката" ,като идея смятам ми е ясно, но едва ли досега съм успял да го приложа на практика. или пък тъй нареченото изучаване на аудиторията ,как точно би трябвало да стане това?!

имам много подобни(може би досадни за вас) въпроси ,на които с радост бих узнал същноста.

ааа и gradinko това за anti-aliased деба много ми обърква гледката на TimokU лого надписа "ЕТ ЧАМ1" ,аз досега не съм знаел че е добре да се маха ,но сега като каза и като гледам сайтс виждам че настина нямат такова чудо ,само на графичните връзки и тн. няоки вкарват блърче.
ама много ми е трудно сега дизайн без тази опция.... някак си вектора не излиза пропроционален.разкрийте тайната де ... не се стискайте хихи
Върнете се в началото
Vania

МнениеПуснато на: Сря Дек 10, 2003 12:27    Заглавие: добрата уеб програма :D Отговорете с цитат

jamaicaxek написа:

ама много ми е трудно сега дизайн без тази опция.... някак си вектора не излиза пропроционален.разкрийте тайната де ... не се стискайте хихи

незнам с каква програма ползваш, ако кажа коя е най-добрата сигурно ще предизвикам огромно негодуване от страна на другите колеги и поток от безмислени постинги-спорове. все пак най-удачната програма за проектиране на уеб решение е Macromedia Fireworks по три причини:
- има директна връзка с другите програми на Macromedia, DW и Flash
- има възможности за векторен и за пикселен режим
- когато се изписва текст, шрифтове излизат същите каквито ще се изпишат в HTML. така, че още когато един уеб сайт е в проект клиента и програмиста може да добият конкретна представа какви шрифтове ще бъдат използвани и къде ще бъдат само HTML и къде картинка.
dreado

МнениеПуснато на: Съб Яну 10, 2004 11:26    Заглавие: Отговорете с цитат

sega kato se zamislq tova ponqtie "sledvane na tendenciite" mai ne e mnogo polojitelno vliqesto na razvivashtite se designeri. zastoto kogato v saznanieto ti se naloje che daden produkt e dobar ,i ti po nqkakav nachin trqbva da sledvash plusoveto mu ,nevolno nai chesto se stiga do kopirane i ot tam sazdavane samo na podobni edin na drug saitove i dr.

skoro ,nqkoi me beshe posavetval che viziqta koqto mu predlogam e dobra ,no nqkak si izvan tendenciite ,bilo po moderna upotrebata na bevel i po tehnichen design.

nachi az kato zapochna da se zanimavam s opredelen stil proekt za parvi pat ,i sledvam daden shablon ,v malka ili golqma stepen ,shte stigna do kopirane dobriq design. taka nqma da sam vkluchil dostatachno individualnost v proekta ,toi moje da e spoluchliv ,no ne i razlichen .

da znam ,che trqbva chovek da precenq kakvo da podbere ot dobriq primer , no ne vinagi mojesh da kontrolirash podsaznatelnata si deinost...

spodeleteee dokolko e nujna spored vaz predvaritelnoto razglejdane i vuzdeistivie ot drugi proekti... vliae li tva chak tolkova blagopriqtno...?!

PS: ne iskam da si pomislite che po nqkakuv nachin sam se nasochil kam kopiraneto, vinagi se staraq da vlagam max individualnost ... Dam,osestam che moje da si izprosq negativno otnoshenie sled toq post ama pak mi e interesno...
Върнете се в началото
madlen

Местожителство: Bulgaria

МнениеПуснато на: Вто Яну 13, 2004 15:23    Заглавие: Отговорете с цитат

off topic: Jiore, този въпрос съм го задала по някаква случайност в интервюто Very Happy
Покажи мнения от преди:   
Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети