ISSN 1312-0379

Процесът 2 - Лого дизайн

Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dreado

МнениеПуснато на: Пон Май 10, 2004 12:59    Заглавие: Процесът 2 - Лого дизайн Отговорете с цитат

Здравейте,
интересно ми е да разбера как процедирате при създаването на лого по дадена задача. Някои от Вас вече са писали по темата в "Процесът" ,но се надявам тук да разгледаме по на широко самата работа и дори инструментите нужни за вършенето й.

Аз много опит нямам в тази област, обаче ще споделя как съм пробвал да процедирам един два пъти.
Начи хващам името, отварям корел и асоциирам дейноста, насоката на фирмата или каквото е с думи които ще ми помогнат да я характеризирам. Подбирам шрифт който да пасва на тази характеристика, и ако е достатъчно добър и хваща таргета предпочитам да си остане така. Но в повечето случаи това не се получава и ми е нужен графичен акцент. Драскам си един два дни по различни листчета докато си подбарам някоя идейка и след това дигитално се опитам да я реализирам. Цветовете за сега винаги са ми били определяни предварително.

Абе аз общо взето от Вас съм се учил затова нищо ново не Ви казвам май, но плс нека да чуем...?!

Иии ще ми е интересно ако някой засегне изработката нарака лични на шрифотве. Кви туулс са нужни ,какъв е подхода?!

Отново благодарности за помоща!
gradinko

Местожителство: sf

МнениеПуснато на: Пон Май 10, 2004 15:42    Заглавие: за пълнолетни Отговорете с цитат

напушвам се много, сипвам си пиене и почвам да мисля за картинки да илюстрират идеята. както мисля и за каква всъщтност е идеята. например, ако е благотворителен фонд, за развитие ли ще говорим, или за помощ, или за някво абстрактно добро... после визуализирам с картинка в зависимост от какъв стил би подхождал на целевата аудитория. ако е нужен хумор, може да се и напия, алкохолът ми отваря хумора

за шрифтовете също се напушвам доста, но не толкова, защото тях пред монитор трябва да ги правя и иначе много ми се замъгляват очите. написвам каквото е нужно в corel font navigator-a (с главни и с малки букви, да мога да си избирамSmile и почвам да цъкам из 2-3 хилядите шрифта дето съм си отделил. 90% от "ефектите" така стават - трябва да ги видя, не мога да ги измисля докато кеся на терасата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dreado

МнениеПуснато на: Сря Май 12, 2004 6:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Ле-ле ле-ле, нали осъзнаваш какъв пример даваш на подрастващите!? Wink Shocked

Айде бе хора, гледате без да пишете! Не е това идеята на форума!
jasab

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Май 12, 2004 16:18    Заглавие: Отговорете с цитат

jamaicaxek написа:
Айде бе хора, гледате без да пишете! Не е това идеята на форума!

много си прав, утре ще напиша и аз обещавам Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Vania

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Май 12, 2004 16:32    Заглавие: nehsto kato proces Отговорете с цитат

abe da ti kazha maj realniqt proces po proektirane na logo type i znak ne se praktikuwa mnogo mnogo. az ne uspqwam da go praktikuwam, zashtoto nqmam dostatychno wreme.
towa, koeto prawq az e: ne se napushwam, ne se napiwam.. sqdam i pochwam da se razhozhdam napred nazad, prawq si 4,5 qki chaq obiknoweno zelen (no ne w paketcheta inache e mnogo slab) mnogo pomaga na sysredotochawneto i rabota s komputer, mozhe i cheren, no ne poweche ot dwa mozhe i mate, ama istinsko - mnogo e dobro,d osta po qko ot wsqkakwi tam marihuani.

i taka sled towa pochwam da mislq: kakwo e imeto na firmata s kakwo go asociiram, napiswam si kupchinki ot nqkolko kliuchowi dumi-asociacii sled towa gi grupirwam po smisyl, ot grupite izwazhdam dwe i taka dokato stigan do dwe tri dumi s koito rabotq. mnogo pyti goworq s priqteli ili kolegi, ako imam wreme po ideqta za logo.

s cwetowete e pochti syshtoto no prosto si prawq nakolko gami ot koito podbiram naj-dobrata za sluchaq, toest tazi koqto naj-dobre predstawq identichnostta na firmeniqt znak i firmata klient.

posle trqbwa da naprawq seriq ot razlichni kombinacii na font-owe i postypwam po syshtiqt nachin. sys znaka e po slozhno , dosta wreme otdelq, ako chowek iska seriozno da raboti. prawq dosta warianati ot koito podbiram nqkolko i ot tqh trqbwa da izbera tri s koito da rabotq. prez towa wreme pokazwam na priqteli i kolegi. obratnata wryzka e mnogo wazhna.
--- >
ako sym se sprqla na opredlen proekt go razrabotwam w negatiw w pozitiw i w nqkolko cwetowi resheniq.

ami tolkowa. Smile

Последната промяна е направена от Vania на Чет Май 13, 2004 9:38; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
dreado

МнениеПуснато на: Чет Май 13, 2004 6:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
sqdam i pochwam da se razhozhdam napred nazad

и след това ставаш да поседиш седнала... Razz

А аз за пореден път научих нещо от теб(вас),мерси! Вижте, че с желание става, айде амбицирайте се и драснете някой ред.

И Ваня да попитам, що е това реалния процес!?
Vania

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 13, 2004 9:34    Заглавие: много е просто Отговорете с цитат

[quote
И Ваня да попитам, що е това реалния процес!?[/quote]

ами много е просто :

реалният процес се прави в държави в които има реална конкуренция, което пък е предпоставка за сериозно търсене и изграждане на корпоративна идентичност и което води до търсене на сериозно проектиране и което води до реален пазар на дизайн и на нова медиа.

а НЕ 'правене' на лого за 2 или 3 часа или..... едно приятелче е познат на ..... и те трябва да си сменят логото и ако имаш време драсни нещо.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
jasab

МнениеПуснато на: Чет Май 13, 2004 17:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо правил съм досега само 5-6 лога и нямам кой знае какъв опит, но когато се занимавам с нещо такова си имам правила: да има симетрия, да въздейства подсъзнателно, да има нещо скрито и недоловимо на пръв поглед, да е уникално и да се асоциира с фирмата. Никога не сядам да правя лого! Просто знам, че трябва или искам да правя лого и рано или късно се появява пред очите ми, или в главата ми и аз разбирам, че това е логото. Естествено това, което виждаш в главата си, никога не става в действителност или при мен не става никога, защото когато започна да го визуализирам, по асосиативен път го подобрявам или променям (от една идея се появява още една и т.н.). Искам да кажа, че от това, което започна, завършвам друго, което разбира се има нещо общо с първото.

За да съм крайно ясен, jamaicaxek, ще ти дам за пример моето лого или по точно 2д варианта му. Ти ще напишеш какво виждаш и аз после ще ти кажа какво аз ти показвам с него, за да е по интересно:

Стана дума също и за избора на шрифт при логото, затова ще кажа, че първо решавам дали логото ще е в вид на текст или надпис или само графичен. Но дори и да правя надпис-лого, така да го нареча, избора на шрифта зависи от това какво мога на направя с него или с кой шрифт ще стане това. За да ме разбереш, ще ти дам пак примери:
http://jasab.cult.bg/2004/logo-cvs-by-dosio.jpg
http://img.dpreview.com/images/sidebar/sidebar_01a.gif
т.е. винаги моделирам или сам измислям шрифта, който няма нищо общо с текста(пълното наименованието, а не абревиатурата, както ти показах в примерите) на организацията или фирмата.

За цветовете, най-добре е клиента да ти ги даде или ако имаш свобода да помислиш кои цветове ще са подходящи и какво те могат да дават и казват от мястото на логото, имайки предвид заряда и значенията на цветовете. Т.е. не губи време в разработване на палитри и гами.

Надявам се, че бях полезен за всички Wink
Аз също се уча от вашия споделен опит!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dreado

МнениеПуснато на: Съб Май 15, 2004 15:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми виждам виждам, определено ника ти мога да видя. Виждам диско момиченце на плитки и канапета като на снимачната площатка в Интерактиве... хахах наистина не ми е ясно точно кво виждам

Осещам осещам, хаус, диско и правя асоциацийки с някви такива гъзе рейв музички. Ма общо взето не съм сигурен в нишо!
iDesign-er

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Май 15, 2004 18:27    Заглавие: Отговорете с цитат

За цветовете има много книги където пише кой цвят с какво се свързва. Например оранжево със нещо свежо или синьото е бизнес цвят. Според мен е най-добре да намериш някъде такива описания и когато клиента не ти даде цвят да се съобразиш с това за какво е логото.
Върнете се в началото
jasab

МнениеПуснато на: Пон Май 17, 2004 16:59    Заглавие: Отговорете с цитат

@ jamaicaxek, щом виждаш ника ми всичко е ок. останалото не е задължително да се вижда и разбира. но има и още нещо освен ника ми - просто - днк спирала, която символизира симетрията и границата просто|сложно. няма канапе и момиченце на плитки, диско или рейв, макар че няма нищо лошо и с това да се асоциира.

и да допълня нещо в общия случай, което може би е и най-важно, колкото е по-просто и семпло едно лого толкова е по-добре за него. Wink
Върнете се в началото
wantsome
Нелегален

МнениеПуснато на: Вто Май 18, 2004 3:06    Заглавие: aham Отговорете с цитат

lichno az sum 100% zad ideiata ,che edno logo trjbva da e max izchisteno i jsno. Smile

sushto sum za da se pravjt dopitvania povreme na suzdavaneto . za predpochitane hora , koito si njmat ponjtie ot graphi4en design. po-resultatno e ... katocheli Wink
Върнете се в началото
berge
Нелегален

МнениеПуснато на: Сря Ное 03, 2004 13:23    Заглавие: :) Отговорете с цитат

човеко е прав!Правете квото си искате без марихуана, но то няма да е достатъчно истинско!Марихуаната форсира мозъка и увеличава въображението до три пъти Smile Успех в конкуренцията господа Smile
---berge---
Върнете се в началото
bsc system
Нелегален

МнениеПуснато на: Пон Фев 07, 2005 22:04    Заглавие: :twisted: Отговорете с цитат

Иронично..но прав си дееба Twisted Evil
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети